KATEGORİLER

  BİLİM VE TEKNOLOJİ
  BİLGİSAYAR
  ELEKTRONİK
  BEYAZ EŞYA KOMBİ
  KLİMA HAVALANDIRMA
  GENEL TEMİZLİK
  İZOLASYON
  HOBİ

YAZARLAR

   İlhan HAZNEDAR
   Nuray ŞUMAN
   Hasan ÖZGEN
   Yılma BERİK
   Hakan ÇOLAK
   Suat AKAR
   Osman GİRGİN

BLOG HAKKINDA

   Bu sayfada yer alan yazılar,
   Tamircim.Com'un yayın ilkelerine
   uygunluk açısından değerlendiri-
   lmektedir. Ancak yazılar yazarların
   kişisel görüşünü yansıtmaktadır. 
   Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir
   sayfada açılır. Tamircim.Com.
   harici linklerin sorumluluğunu almaz.

08.02.2007 10:03 Mobil yaşam: Mucize mi, kâbus mu?


Nuray ŞİMAN

Mobil yaşam: Mucize mi, kâbus mu?

21. yüzyıl için çok şey yazıldı çizildi. Millenium denildi, bilgi çağı, teknoloji çağı denildi. Bana kalırsa 21. yüzyıl bir ‘mobil çağ’ı olmaya aday. Çünkü artık herkes hareket halinde. Rekabet herkesi sahaya indirdi. Daha kısa zamanda daha hızlı hareket etmeye zorluyor. Çalışanlar mesai arkadaşlarıyla rekabet ediyor. Daha iyi yapan, daha hızlı düşünen, daha iyi eğitim alan kazanıyor. Şirketler diğer rakipleriyle yarışıyor. En iyi fikri bulup uygulayan, yine hızlı hareket eden yarışı birinci götürüyor. Kıyasıya ve amansız bir yaşam mücadelesi.

Bu hızlı yaşam döngüsünde ise teknoloji hem bizim düşmanımız hem de dostumuz. Düşmanımız çünkü bu denli keskin rekabetin yaşanmasını sağlayan yegâne araç teknoloji. Öyle ya, ‘tüfek icat oldu mertlik bozuldu’ sözünü doğrularcasına, teknoloji de yüzyıllık şirketlerin tahtını sarstı, hatta batmasına neden oldu. Herkes her türlü bilgiye anında sahip olduğu için üretilen her ürün, dünyanın bir başka yerinde çok kısa bir sürede hem de daha uucuz ve kaliteli olarak bir başkası tarafından üretiliyor. İşte burada önemli olan bilgiye sahip olmak değil, sahip olduğunuz bilgiyi hangi zamanda ve ne şekilde kazanca dönüştürdüğünüz.

İşte burada, teknolojiyi yetkin bir şekilde kulllandığımızda da birdenbire dostumuz oluveriyor. Örneğin mobil teknolojiler vasıtasıyla her an her yerden çalışmak mümkün. Üstelik daha verimli ve daha profesyonel çalışma olanağı da beraberinde bonusu oluyor. Cep telefonu, kablosuz iletişim, notebook. Teknolojinin bize sunduğu mobil nimetlerden yalnızca üçü. Bugün mobil olmak için sadece ikisi ya da yalnızca birine sahip olmanız yeterli. O zaman niye herkes mobil değil?

Bir sitede mobil yaşamın nimetleri anlatılırken kişinin kendisine şu soruları sorması istenmiş. Bu sorulara vereceğiniz yanıtlar, sizin mobil yaşam gereksiniminizi tanımlayacak:

• Çalışma saatlerinizin yüzde 10'unu müşteri, ortak veya tedarikçi ziyaretlerinde ya da işyeri dışındaki toplantılara katılarak veya evden çalışarak mı geçiriyorsunuz?
• İşyeri dışında çalışan satış temsilciniz var mı?
• İşletmenizin birden çok konumu var mı? Ambar var mı?
• Yoldayken daha fazla iş üretmiş olmayı diliyor musunuz?
• İşyerinizden uzaktayken işyerini arayıp iş arkadaşlarınızdan birinden telefon numarası, randevu veya diğer bilgilere bakmasını istiyor musunuz?

İki veya daha fazla soruya "evet" yanıtını verdiyseniz, siz mobil çağı sakinisiniz.

Ama mobil çağı sakini olmak, bir cep telefonuna sahip olmaktan çok öte birşey. Bunun için bizim dışımızda birtakım değişimler gerekiyor. Mobil yaşam bana göre bir teknoloji sahipliğinden öte bir kültür değişimidir. Kültür değişimi de topyekûn bir harekettir. Çalışanların mobil olması yetmez, tüm yaşam alnanlarının mobil olmasını gerektirir. Tüm özel, tüzel ve kamusal hizmetlerin mobil araçlarla sağlanması, mobil ortamda işlem yapmanın ödüllendirilmesi, şirketlerin mobil çalışma biçimini desteklemesi (yani çalışanını altyapıyla desteklemesi ve birbiri arasında bir güven unsuru oluşturması) ve elbette ülke çapında hızlı erişilen bir mobil altyapının tesis edilmesi gerekiyor.

Hala faturanızı kuyrukta bekleyerek yatırıyorsanız, sabıka kaydınızı savcılığa giderek alıyorsanız, yüzlerce satış noktanızdaki bilgileri anında almak yerine kap kapı dolaşmayı tercih ediyorsanız mobil yaşam mucize değil kâbus olmaya devam edecektir.

Bu yazıya toplam 1 yorum yazılmış.
16.02.2007 12:48 Teknoloji icat oldu mertlik bozuldu

Teknoloji icat oldu mertlik bozuldu Nuray Hanım ne kadar çok övmüşsünüz mobil yaşamı! Hep iyi taraflarından bakıp yazmışsınız ama gerçek olanın diğer yüzü var arkada kalıpta gösterilmeyen. Hemen a
devamı »
Yorum Yaz | Bu yazıya yorum yazılmamış | Arkadaşına Gönder


BİLİM VE TEKNOLOJİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR

Blog

 Mobil yaşam: Mucize mi, kâbus mu?

Blog

 Yaşama karşı sorumluluğumuz

Blog

 Teknoloji ama nereye kadar
 

DANIŞMANLARIMIZ

  İlhan HAZNEDAR

İzolasyon konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Nuray ŞUMAN

Teknoloji ve yaşam kültürü konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Hasan ÖZGEN

Teknoloji konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Yılma BERİK

Genel temizlik konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Hakan ÇOLAK

Beyaz eşya konusunda uzmandır. Bu konuda soru iletebilirsiniz

  Suat AKAR

Klima konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Osman GİRGİN

Robot teknolojileri konusunda uzmandır. Bu konuda soru iletebilirsiniz.

SON GÖNDERİLEN 5 SORU

HANGİ MARKA BEYAZ EŞYA

Kombi su ısıtmıyor

engel aşan robot

beyaz kanepemde lekeler çıkmıyor

kulanma suyu az geliyor gec
Tüm Sorular

SON GÖNDERİLEN 5 YORUM

Teknoloji icat oldu mertlik bozuldu

Teknoloji Ayağa Kalk

Hakan Usta

Kombi

Klima Bakım