KATEGORİLER

  BİLİM VE TEKNOLOJİ
  BİLGİSAYAR
  ELEKTRONİK
  BEYAZ EŞYA KOMBİ
  KLİMA HAVALANDIRMA
  GENEL TEMİZLİK
  İZOLASYON
  HOBİ

YAZARLAR

   İlhan HAZNEDAR
   Nuray ŞUMAN
   Hasan ÖZGEN
   Yılma BERİK
   Hakan ÇOLAK
   Suat AKAR
   Osman GİRGİN

BLOG HAKKINDA

   Bu sayfada yer alan yazılar,
   Tamircim.Com'un yayın ilkelerine
   uygunluk açısından değerlendiri-
   lmektedir. Ancak yazılar yazarların
   kişisel görüşünü yansıtmaktadır. 
   Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir
   sayfada açılır. Tamircim.Com.
   harici linklerin sorumluluğunu almaz.

12.01.2007 17:19 Nasıl bir kombi almalıyım?


Hakan ÇOLAK

Merhaba arkadaşlar,
Bundan böyle bu köşede sizinle günlük hayatta her gün karşılaştığımız sorunları ve çözüm önerilerini paylaşacağım. Seçimlerinizde elimden galdiği kadar tarafsız danışmanlık yapmaya, yanlış bilinen konuların doğrularını aktarmaya çalışacağım.
Her gün onlarca telefon alıyorum. Genellikle karşılaştığım soru şu: ‘Hakan Usta, kombi almak istiyorum. Hangi markayı tercih edeyim?’
Elbette seçim kriterinde marka çok önemli. Ama ondan önce dikkat edilmesi gereken daha önemli noktalar var. Kombi almadan önce, öncelikle kombilerin elektrikle çalışan, gazı yakan ve suyu ısıtarak hem ısınma hem de kullanım sıcak suyu sağlayan bir donanımda görev yaptığını bilmelisiniz. Uygun malzeme ve işçilikle döşenmiş kalorifer tesisatınızın, kombinin verimini ve tasarrufunu büyük ölçüde artıracağını unutmayın. Kullanılacak radyatör, yüksek kalori üreten panel radyatör olmalı. Bu çözüm belki pahalı olabilir ancak 1 yıllık ısınma maliyetiniz bunu amorti edecektir. Eski tip döküm radyatörleri kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çünkü bu sistemler, ısı değerlerine geç ulaşacağından yüksek Isınma maliyeti getirecektir.
Dairenizin kalorifer tesisatını bakır borudan yaptırmanızı tavsiye ederim. Eğer buna gücünüz yetmiyorsa ısı yalıtımı yüksek plastik boru tercih etmelisiniz. Unutmayın; iyi ürüne yapacağınız yatırım, size katlanarak geri dönecektir.

Gelelim kombi tercihimize... Önerim, öncelikle alacağınız kombinin ileri teknoloji ürünü ama çoklu özellikli ve karmaşık olmamasına dikkat edin. Belki bu önerim, üretici şirketlerin canını sıkacaktır. Ancak bir üründe ne kadar çok fonksiyon olursa bozulma riski o kadar fazladır. Sonuçta ürünün amacınıza hizmet ediyor olması yeterli.
Size somut bir örnek vereyim: Kullandığım cep telefonu 6 yıllık. Çevremdekiler, ‘Değiştir şu takozu’ diyor ama bugüne kadar tek arızası, değişen pili olmuştur. Neden? Çünkü o sadece cep telefonu. Resim çekmez, müzik çalmaz amacına uygun olarak sadece telefon görevini yapar.
Çevremde görüyorum; birçok kişi birçok fonksiyonu olan son model cep telefonlarını 1 yıl kullanamadan çöpe atıyor. Bunların amaca yönelik olduğunu düşünmüyorum.
Bu örneği kombiye uyguladığımızda herşeyi yapan değil ihtiyacımıza göre ürün almak önemli. Almayı düşündüğünüz kombinin kapasitesinin (kalorisi), evinizin metrekaresine uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Bunu evinizin büyüklüğü ve tavan yüksekliğini çarparak bulabilirsiniz. Cihazın ön plana çıkan özelliklerinin pratik kazanç sağlayıp sağlamadığına dikkat edin. Yedek parça ve aksesuar fiyatlarını soruşturun. Gerekiyorsa servisi arayıp fiyat sorun, satıcılar sizi yanıltabilir. Tabi bunları söylerken en önemli özelliği en sona bıraktım. Kombiler de otomobiller gibi, az yakıt tüketeni var, çok yakıt tüketeni var. Bu yüzden satıcıya sormanız gereken canalıcı soru; cihazın saatte kaç metreküp yakıt tükettiği. Tercih edeceğiniz birkaç marka varsa en öncelikli kriterin bu olması gerektiğini unutmayın. Sonra kış sezonunda yüksek faturalar canınızı yakmasın. Eminim bir kombi markası verip vermeyeceğimi merak ediyorsunuz. Bunu yapmak istemiyorum çünkü zaman zaman dolaştığım blog ve forumlarda insanların teknik özelliklerinden tutun da modeline kadar marka verdiklerini okuyorum. Kanımca bunların birçoğu satıcı kimliğinde ve kendi ürünlerinin reklâmını yapıyorlar. Ben öyle yapmayacağım, onun yerine evimde ECA kombi tercih ettiğimi söyleyeceğim.

Hakan Usta’dan sevgilerle

Bu yazıya toplam 2 yorum yazılmış.
27.01.2007 14:19
yakup özkan
Hakan Usta

Hakan Usta Tebrik ederim gerçekten dürüst ve bilgi dolu yazı olmuş. Evimin kalorifer tesisatı eski değiştirmek istiyordum. Önerilerin bana yön verecek teşekkür ederim.
devamı »
25.01.2007 14:33
Nilay IŞIK
Hakan usta

senin tavsiyelerin doğrultusunda ihtiyacıma uygun aynen söylediğin gibi ileri teknoloji ürünü amacına uyan kombi aldım. İnanır mısın dünya varmış. Ev anca ısınmaya başladı ve söylediğin gi
devamı »
Yorum Yaz | Arkadaşına Gönder

Blog


BEYAZ EŞYA KOMBİ KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR

Blog

 Nasıl bir kombi almalıyım?

 

DANIŞMANLARIMIZ

  İlhan HAZNEDAR

İzolasyon konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Nuray ŞUMAN

Teknoloji ve yaşam kültürü konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Hasan ÖZGEN

Teknoloji konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Yılma BERİK

Genel temizlik konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Hakan ÇOLAK

Beyaz eşya konusunda uzmandır. Bu konuda soru iletebilirsiniz

  Suat AKAR

Klima konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Osman GİRGİN

Robot teknolojileri konusunda uzmandır. Bu konuda soru iletebilirsiniz.

SON GÖNDERİLEN 5 SORU

HANGİ MARKA BEYAZ EŞYA

Kombi su ısıtmıyor

engel aşan robot

beyaz kanepemde lekeler çıkmıyor

kulanma suyu az geliyor gec
Tüm Sorular

SON GÖNDERİLEN 5 YORUM

Teknoloji icat oldu mertlik bozuldu

Teknoloji Ayağa Kalk

Hakan Usta

Kombi

Klima Bakım