KATEGORİLER

  BİLİM VE TEKNOLOJİ
  BİLGİSAYAR
  ELEKTRONİK
  BEYAZ EŞYA KOMBİ
  KLİMA HAVALANDIRMA
  GENEL TEMİZLİK
  İZOLASYON
  HOBİ

YAZARLAR

   İlhan HAZNEDAR
   Nuray ŞUMAN
   Hasan ÖZGEN
   Yılma BERİK
   Hakan ÇOLAK
   Suat AKAR
   Osman GİRGİN

BLOG HAKKINDA

   Bu sayfada yer alan yazılar,
   Tamircim.Com'un yayın ilkelerine
   uygunluk açısından değerlendiri-
   lmektedir. Ancak yazılar yazarların
   kişisel görüşünü yansıtmaktadır. 
   Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir
   sayfada açılır. Tamircim.Com.
   harici linklerin sorumluluğunu almaz.

13.01.2007 10:36 Temizlik Hizmetleri


Yılma BERİK

Merhaba yazılarımıza göz gezdiren kıymetli okuyucular.
Bu gün Tamircim.net yönetimince düzenlenen bu blog da temizlik ve bu sektör üzerine sizlerle ilk düşüncelerimi paylaşmaktayım.Gücümüz ve bilgimiz yettiğince sizlere görüşlerimizi aktaracak, sorularınızı cevaplayacak ve karşılıklı fikir alış verişlerinde bulunacağız.

Temizlik hizmetleri ülkemizde profesyonelce sürdürülen hizmetler arasında yerini almış bulunmaktadır. Hatta dev bir sektör haline gelmiştir. Bu gün Türkiye genelinde bu hizmette çalışmakta olan yaklaşık olarak 3.000.000 insan ve tabi bu insanların istihdamını sağlayan binlerce de firma bulunmaktadır.
Firmalar teknolojinin de getirilirinden faydalanarak hizmetin ifası için gerekli her türlü araç, gereç, ekipman, kimyasal temizlik ürünleri ve hatta hizmet üretim sistemlerini dünyanın her yerinden bulup yada bunların hepsinden faydalanarak kendi sistemlerini dünya standartlarında kurabiliyorlar. Bunların hepsi çok güzel. Alt tarafı temizlik diye bakılan hizmetlerden bazı firmalar inanılmaz cirolarla neredeyse holdingleşme yoluna girdiler. Dedik ya bu iş bir sektör oldu.
Bütün bu gelişmeler yaşanırken ve hizmet sağlayıcılar bu seviyelere ulaşmışken hala değişmeyen ve bu seviyelerin altında kalan iki unsur olduğunu gözlemlemekteyiz.

Bunlardan birincisi insandır.
Yani hizmet sağlayıcıların bulup getirdikleri en modern makine ve ekipmanlar ile en güzel en etkili deterjanların kullanımını sağlayacak olan insandan söz ediyoruz. Çağ değişse de birçok hizmette olduğu gibi temizlik sektöründe ki çalışanlarında şartları ve imkânları hep yerinde saymaktadır. Bu bana göre mesleğe verilmeyen değerin bir yansımasıdır. Yukarıda dediğimiz gibi olaya alt tarafı temizlik gözü ile bakılmaktadır hala. Oysa evlerimizi, iş yerlerimizi, konutlarımızı, hatta yatak odalarımızı, banyo tuvalet ve mutfaklarımızı kısacası yaşadığımız tüm mekânları yaşanılır ve sağlıklı alanlara çeviren kişilerdir onlar. Birçok hizmet alımında hizmetin yalnızca ücreti değerlendirilir. Oysaki çalışanların eğitimleri, sağlık durumları, yetenekleri, tecrübeleri, hizmete bakış açıları ve sunabilecekleri hizmetin kalitesi hala hiç değerlendirilmemektedir.
Unutmayalım ki standartlarında alınmayan hizmet hizmet değildir ve aksine görünüşte temiz ama sağlıksız bir ortama sahip olunmaktadır.
Diğer unsur ise hizmet alıcılarıdır.
Aslında hepimiz birer hizmet alıcısıyız. Diğer alımlarda gösterdiğimiz hassasiyeti temizlik hizmetinde de çok sıkı olarak göstermekte olduğumuzu düşün sekte aslında yalnızca hizmetin fiyatı alımın odak noktasını teşkil etmektedir.
Gerek bireysel ve gerekse kurum bazında hizmet alıcıları alacakları hizmet hakkında geniş bilgilere internet üzerinden kolayca ulaşabilmektedir. Bu konuda bilgilerini geliştirip satın alacakları hizmet hakkında daha bilinçli davranmaları ve gerekiyorsa yetkili firmalardan danışmanlık almalarını tavsiye etmekteyiz. Aksi takdirde ucuz sandıkları hizmetler onlara maddi ve manevi olarak birçok zararlar ile geri dönebilmektedir.

Unutmayalım ki temizlikte bir iştir ve hizmet standartları vardır. Araştırmanızı tavsiye ederiz. Sağlıcakla kalınız.

Yorum Yaz | Bu yazıya yorum yazılmamış | Arkadaşına Gönder

Blog


 GENEL TEMİZLİK KATEGORİSİNDEKİ DİĞER YAZILAR

Blog

 Temizlik Hizmetleri

 

DANIŞMANLARIMIZ

  İlhan HAZNEDAR

İzolasyon konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Nuray ŞUMAN

Teknoloji ve yaşam kültürü konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Hasan ÖZGEN

Teknoloji konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Yılma BERİK

Genel temizlik konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Hakan ÇOLAK

Beyaz eşya konusunda uzmandır. Bu konuda soru iletebilirsiniz

  Suat AKAR

Klima konusunda uzmandır bu konuda soru iletebilirsiniz

  Osman GİRGİN

Robot teknolojileri konusunda uzmandır. Bu konuda soru iletebilirsiniz.

SON GÖNDERİLEN 5 SORU

HANGİ MARKA BEYAZ EŞYA

Kombi su ısıtmıyor

engel aşan robot

beyaz kanepemde lekeler çıkmıyor

kulanma suyu az geliyor gec
Tüm Sorular

SON GÖNDERİLEN 5 YORUM

Teknoloji icat oldu mertlik bozuldu

Teknoloji Ayağa Kalk

Hakan Usta

Kombi

Klima Bakım