Pusula Nasıl Yapılır?

Manyetik pusula, dört ana yönü belirtmek için kullanılan eski bir navigasyon aracıdır: kuzey, güney, doğu ve batı. Kendini dünyanın manyetik alanıyla kuzeye doğru hizalayan mıknatıslanmış bir iğneden oluşur. Yanınızda pusula olmadan kaybolursanız, bir parça manyetize metal ve bir kase su kullanarak kolayca kendiniz yapabilirsiniz.

1- Pusula iğneniz için ne kullanacağınıza karar verin. 

 

Mıknatıslanabilen herhangi bir metal parçasından bir pusula iğnesi yapılabilir.

Dikiş iğnesi, özellikle sırt çantalı bir seyahatte elinizin altında olabilecek bir ilk yardım veya hayatta kalma çantasında bulacağınız bir öğe olduğundan, basit ve pratik bir seçimdir. Ayrıca şu diğer "iğneleri" deneyebilirsiniz: Ataç, Çengelli iğne, Saç tokası

2-  Bir iğne "mıknatıslayıcı" seçin

 

İğnenizi çeşitli yöntemler kullanarak mıknatıslayabilirsiniz. 

Bir parça çelik veya demire sürterek, bir mıknatısla ovalayarak veya statik elektrikle mıknatıslayan başka bir öğeye sürttürerek iğnenizi mıknatıslayabilirsiniz. 

Bir buzdolabı mıknatısı bu amaç için iyi olabilir. Mıknatısınız yoksa çelik veya demir çivi, at nalı, levye veya başka bir ev eşyası kullanabilirsiniz.

Fotoğrafta gösterilen saç ve kürk göz ardı edilmelidir! Bir metal parçasını mıknatıslamak için sadece başka bir mıknatıs hile yapabilir. Sürtünmek elektriksel olarak şarj edebilir - ama onu mıknatıslayamaz.

3-  Ek malzemeler toplayın


Bir iğne ve mıknatıslayıcıya ek olarak, bir kase veya kavanoz, biraz su ve bozuk para büyüklüğünde bir mantar kesiti gerekir.

Pusulayı Yapmaya Başlayın

 

1-  İğneyi mıklatıslayın

 

İster bir dikiş iğnesi, ister başka bir metal nesne kullanıyor olun, öğeyi mıknatısla ovalayın. Sabit, eşit vuruşlar kullanarak iğneyi ileri geri yerine aynı yönde hareket ettirin. 

30-40 vuruştan sonra iğne mıknatıslanacaktır. İğneyi ipek, kürk veya saçla mıknatıslamak için aynı yöntemi kullanın. Mıknatıslamak için iğneyi öğeye 50 defaya kadar vurun. Mıknatıslayıcı bir çelik veya demir parçasıysa, mıknatıslamak için iğneye hafifçe vurun. İğneyi bir tahta parçasına sokun ve iğnenin üst kısmını 50 kez vurun.

 

2-  İğneyi mantarın ortasına yerleştirin

 

Bir dikiş iğnesi kullanıyorsanız, iğnenin mantarı delip diğer taraftan çıkması için madeni para büyüklüğündeki mantar parçasının kenarına yatay olarak sokun. Mantarın her iki tarafından aynı miktarda iğne çıkıncaya kadar iğneyi itin. Madeni para büyüklüğünde mantar yerine yüzen herhangi bir küçük eşya kullanılabilir. Vahşi doğadaysanız ve iğnenizi yüzdürmek için bir şeye ihtiyacınız varsa, bir yaprak kullanabilirsiniz unutmayın iğne suya temas etmemeli.

 

3-  Pusulayı yüzdürün

 

Bir kaseyi veya kavanozu bir iki parmak suyla doldurun ve pusulayı suyun üzerine yerleştirin. Mıknatıslanmış iğne, kuzeyi güneye işaret etmek için dünyanın manyetik alanıyla hizalanacaktır. Pusulaya bir esinti çarparsa, kendisini kuzeyden güneye hizalamada sorun yaşayabilir. Daha derin bir kavanoz veya kase kullanarak pusulayı rüzgardan korumaya çalışın. Akıntılar pusulanın yönünü de bozacaktır, bu nedenle bir gölde veya gölette kullanacaksanız doğru bir okuma elde etmeyi bekleyemezsiniz. Hareketsiz bir su birikintisinde kullanabilirsiniz.

 

4- İğnenin mıknatıslanmış olup olmadığını değerlendirin

 

Üzerinde bulunduğu iğne ve mantar veya yaprak, kuzeyden güneye işaret etmek için saat yönünde veya saat yönünün tersine yavaşça dönmelidir. Hareket etmezse, mıknatıslamak için iğneyi tekrar ovalayın veya hafifçe vurun.

 

4- Hangi yönün kuzey olduğunu bulun

 

Mıknatıslanmış iğne kuzeyden güneye işaret ettiğinden, hangi yönün kuzey olduğunu bilene kadar doğunun ve batının nerede olduğunu bulmak için kullanamazsınız. Hangi yönün kuzey olduğunu anlamak için aşağıdaki tekniklerden birini kullanın , ardından pusulanın o tarafını bir kalem veya kurşun kalemle işaretleyin, böylece başka yönlerde gezinmek için kullanabilirsiniz. Yıldızları okuyun. Küçük Ayı takımyıldızının sapındaki son yıldız olan Kuzey Yıldızı'nı bulun. Kuzey Yıldızı'ndan yere hayali bir çizgi çizin. Hattın yönü kuzey yönündedir. Gölge yöntemini kullanın. Gölgesini görebilmek için yere dik olarak bir sopa yerleştirin. Gölgenin ucunun bir kayayla düştüğü yeri işaretleyin. On beş dakika bekleyin, ardından gölgenin ucunu ikinci bir taşla işaretleyin. Kayalar arasındaki çizgi kabaca doğudan batıya doğrudur. İlk kaya solunuzda ve ikinci kaya sağınızda durursanız, kuzeye bakarsınız.