Arabanın Kliması Nasıl Onarılır?


Arızalı bir araba kliması, teşhis edilmesi ve onarılması en zor sorunlardandır. Arabanızın kliması soğuk hava üflemiyorsa, ilk bakmanız gereken şey sızıntı belirtileri veya çalışmayan bir klima kompresörüdür. Klima sistemi önemli onarımlar gerektiriyorsa, bu onarımları evde yapmak için gerekli ekipmana sahip olmayabilirsiniz. Bununla birlikte, soğutucu miktarı düşükse, otomobil parçaları satan mağazalardan alabileceğiniz bir şarj kiti ile şarj edebilirsiniz.

 

 

1. Sorunu Bulmak

Aracı çalıştırın ve klimayı açın. Arabayı çalıştırmak ve klimayı yüksek konuma getirmek için anahtarı kullanın. Klimadan çıkan havayı hissedin ve ne kadar sıcak, soğuk veya soğuk olduğunu değerlendirin. Hava ılıktan soğuğa çıkıyor ancak olması gerektiği kadar soğuk değilse hava akışında bir sorun olabilir. 

 

Radyatörünüzdeki soğutma fanlarının çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Değillerse, bir elektrik sorunu olabilir.

 

Hava akışını artırmak için aracınızdaki kabin hava filtresini değiştirmeniz gerekebilir. Kabin filtresinin değiştirilmesi, araçtaki hoş olmayan kokulardan da kurtulmanıza yardımcı olur.

 

 

2. Klima Kompresörünü Kontrol Edin

Klima kompresörünün çalışıp çalışmadığına bakın. Gerekirse onarım yapmak için doğru tespit için klima kompresörünün çalıştığından emin olmanız gerekecektir. Klimayı motor bölmesine yerleştirin ve kasnağın merkezinin kasnağın kendisiyle birlikte dönüp dönmediğine bakın. 

 

Klima çalışırken devreye giren bir kavrama vardır. Debriyaj devredeyken, kasnağın ortası kasnağın kendisi ile birlikte dönecektir. Debriyaj devreye girmiyorsa, klima kompresörü bozulabilir ve değiştirilmesi gerekebilir veya yalnızca soğutucu akışkanla doldurulması gerekebilir.

 

 

3. Klima Kompresörüne Giden Kabloları Kontrol Edin

Çoğu kompresörün elektrikli kavramaya giden bir kablosu vardır. Bu kablonun ortasındaki konektörü bulun ve fişini çekin. Bir kablo uzunluğu alın ve kompresörün kablosundan pilinizin pozitif (+) kutbuna kadar geçirin. Yüksek bir ''klik'' sesi duyarsanız, elektrikli kavrama düzgün çalışıyor demektir. Değilse, değiştirilmesi gerekecektir. 

 

Klima kompresörünüzü değiştirmek, özel aletler gerektirebilir.

Kompresörün veya debriyajın değiştirilmesi gerekiyorsa, aracınızı onarım için servise götürmeniz götürün.

 

 

4. Klima Sisteminde Kaçak Olup Olmadığına Bakın

Klima sisteminizdeki herhangi bir sızıntıyı tespit etmenize yardımcı olması için kaçak tespit kitleri satın alabilirsiniz. Bu kitler, hatlardan geçecek ve herhangi bir sızıntı veya çatlaktan sızarak onları çıplak gözle görünür hale getirecek bir boya sağlar.

 

Sızıntı tespit kutusunu alçak taraf servis portuna bağlayın ve klima sistemine püskürtün. Herhangi bir sızıntı tespit ederseniz, bir profesyonel tarafından onarılması için aracı servise götürmeniz gerekecektir. Sızıntı tespit etmezseniz, sorun sadece düşük soğutucu akışkan olabilir.