Klima Nasıl Satın Alınır?


Klima, yaz aylarında sizi ve ailenizi serin ve rahat tutmanın harika bir yoludur. Bununla birlikte, bir klima satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. O kadar çok farklı tip, model ve özellik var ki, sizin için doğru olanı nasıl seçeceğinizi bilmek zor olabilir. Bir klimaya karar vermeden önce, soğutmanız gereken alanı ve istediğiniz özellikleri göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bunu yaptığınızda, tüm ihtiyaçlarınız için sağlıklı bir şekilde uygun klimayı bulabilirsiniz.

 

 

1. Doğru Alanı Seçmek

Klimanın monte edileceği alanı ölçün. Soğutmak istediğiniz iç mekanın genişliğini ve uzunluğunu ölçmek için bir metre kullanın. Ardından genişliği uzunlukla çarpın. Farklı klimaların farklı soğutma kapasiteleri vardır, bu nedenle soğutmak istediğiniz alanın boyutu için doğru soğutma kapasitesine sahip olanı seçmek için bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

 

Soğutmak istediğiniz alanı bitişik odadan ayıran bir duvar veya kapı yoksa, klimanın o alanı da soğutması gerekeceğinden, hesaplamanıza bitişik odanın alanını da ekleyin.

 

 

2. Alanınıza Uygun BTU Kapasitesini Seçin

Tüm klimaların soğutma kapasiteleri, saat başına BTU (İngiliz ısı birimi) cinsinden ölçülür. Bir ünitenin BTU'larına bakarak, yeterince soğutma yapabileceği alanı öğrenebilirsiniz. Bir birimin BTU'su ne kadar yüksek olursa, soğutabileceği alan o kadar geniş olur. 

 

Örneğin, 5.000 BTU soğutma kapasitesine sahip bir klima, alanı 100–150 fit kare (9,3–13,9 m2 ) arasında olan odaları soğutabilir.

 

Alanı 150–250 fit kare (14–23 m2 ) olan bir odayı soğutmak için 6.000 BTU soğutma kapasitesine sahip bir klima yeterli olacaktır.

 

 

3. Alanınız Fazla Güneş Alıyorsa, Daha Yüksek BTU Kapasitesi Olanı Satın Alın

Soğutmak istediğiniz alanın boyutunun yanı sıra, aldığı güneş ışığı miktarı ve diğer faktörler de seçmeniz gereken BTU kapasitesini belirleyecektir. Odanız çok fazla doğrudan güneş ışığı alıyorsa %10 daha yüksek kapasiteli bir ünite seçin.

 

Soğutacağınız oda çok gölgeliyse %10 daha az kapasiteli bir ünite satın alabilrsiniz.

 

Klimayı mutfağınızı soğutmak için kullanacaksanız eğer; kapasitey 4.000 BTU daha eklemeniz gerecektir.

 

Odada düzenli olarak 2'den fazla kişi vakit geçirecekse alacağınız klimanın kapasitesini kişi başı 600 BTU arttırın.