Klima Nedir, Nasıl Çalışır?

klimayı kaç derecede çalıştırmak gerekir

 

Klima, havanın sıcaklığını, nemini veya genel kalitesini değiştirilebilen alettir. Daha spesifik olarak, bir klima, ısı enerjisini evin dışına çekerek ve bu ısıyı dışarıya aktararak, ardından evinizin içindeki havayı daha soğuk havayla değiştirerek evinizi daha serin hale getirir.

 

KLİMA NASIL ÇALIŞIR?

MERKEZİ HAVA VE BÖLME SİSTEMLERİ

 

Merkezi ısıtma ve soğutma sistemindeki klima, içerideki sıcak havayı dışarı çekip ısısını ortadan kaldıran bir işlem sağlayarak evinizin içindeki iç ünite aracılığıyla soğuk hava sağlayarak çalışır.

Bölünmüş bir sistemde, kompresör soğutucuyu dış ünite boyunca yoğunlaştırır ve dolaştırarak onu bir gazdan sıvıya çevirir. Sıvı daha sonra iç mekan evaporatör bobininden veya soğutma bölmesinden zorlanır. İç ünitenin fanı, evaporatör kanatçıklarından geçmek için içerideki havayı dolaştırır. Evaporatörün metal kanatları, termal enerjiyi etrafındaki hava ile değiştirir. Orada, soğutucu akışkan sıvıdan buhara dönüşerek çevredeki havadan herhangi bir ısıyı giderir. Havadaki ısı uzaklaştırıldıkça hava soğutulur ve evin içine geri üflenir.

Bu noktadan sonra, kondenser veya dış ünite soğutucu akışkan buharını tekrar sıvıya dönüştürerek ısıyı ortadan kaldırır. Sıvı buharlaştırıcıyı tekrar terk ettiğinde, soğuk, düşük basınçlı bir gaz haline gelir ve sonunda, tekrar baştan başlamak için kondansatöre geri döner. Bu işlem, termostat ayarınız tarafından programlanan ve algılanan eviniz istediğiniz soğutma sıcaklığına ulaşana kadar tekrar tekrar devam eder.

 

Klima Servisi için tıklayın.