Klima Servisi Ne Zaman Alınır?

klimanınız servise ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız

Klima sisteminizin doğru çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın yıllık bakım ve kontroller için servis çağırmalısınız. Bununla birlikte, klimanız ılık hava üflüyorsa, soğutucu akışkan sızdırıyorsa veya hava üflemekte zorlanıyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir klima servisine başvurmalısınız.

 

Yılda en az bir kez klima sisteminizi kontrol ettirmelisiniz. Yılda bir servis çağrısı, bir dizi küçük sorunun kontrolden çıkmasını önleyecektir. Klimanıza asla bakım yapmazsanız, bileşenlerin içinde bakteri ve kir birikmesi nedeniyle zararlı mikroorganizmaları bulunduğunuz ortama üflemeye  başlar. Sistem de çalışmaz, bu da enerji faturalarınızın fırlamasına neden olabilir. Yıllık bir servis bu sorunları kontrol altında tutacaktır.
 

Sağlıklı ve soğuk hava için temiz bir fan, kasa ve serpantin gereklidir. Ünitenizin içinde pislik ve bakteri birikmesini önlemek için klima ünitenizi iyi temizlenmesi gerekir. Ayrıca, yaz aylarında düzgün ve verimli bir şekilde soğutulduğundan emin olmak için klimanızın yaz ayarları yapılır.
 

Klima servis çağrısı, sistemdeki soğutucu gazın  yeterince doldurulduğundan emin olmak için bir soğutucu akışkan kontrolünü de içerecektir. Ayrıca, havanın verimli bir şekilde üflendiğinden emin olmak için üfleyici bileşenlerini de değerlendirecekler ve ünitenizde herhangi bir sızıntı veya korozyon olup olmadığını kontrol edecekler. Bu sorunları sizin için yerinde çözecekler. Ne sıklıkta çalıştığına bağlı olarak filtreyi 6 ayda bir değiştirin.
 

Klimanız sisteminiz kötü kokular veriyorsa, filtrenin değiştirilmesi sorunu çözebilir. Kirli bir filtre çeşitli sorunlara yol açabilir ve filtreyi değiştirirseniz, sorun ne olursa olsun, muhtemelen bir profesyoneli aramanıza gerek kalmaz. klima iyi çalışsa bile, verimli çalışmasını sağlamak için düzenli olarak değiştirin veya temizletin.

 

Merkezi hava sistemlerinde, filtreler tipik olarak duvarlar veya tavanlar üzerindeki dönüş kanallarında bulunur. Oda ve pencere üniteleri genellikle ünitenin ön tarafındaki ızgaranın arkasında bir filtreye sahiptir. Bölünmüş sistemler genellikle kompresör üzerindeki bir panelde yeniden kullanılabilir bir filtreye sahiptir.

 

Klima Servisi için tıklayın.