Klima Üniteleri Nasıl Temizlenir?


Klimanızın kondenser serpantinlerinin düzenli olarak temizlenmesi klimanızın daha az enerji ile daha serin çalışmasını sağlar ve kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. Klimanızı temizlemenin en iyi zamanı bahar aylarıdır, yani klimanızı yılın ilk kez kullanmaya başlamanızdan hemen öncesidir.

 

 

1. Bobinlere Erişim

 

Klimaya giden gücü kapatın. Çoğu dış mekan klima ünitesinin yakınında bulunan bir cihaz kapatma kutusu vardır. Klimanın elektriğini kesmek için kutunun üzerindeki kapıyı açın ve şalteri çevirin veya sigortayı çıkarın. Pencere ve duvar üniteleri genellikle fişten çekilebilir. 

Kapatma kutunuz yoksa veya yalnızca fazladan bir güvenlik katmanı istiyorsanız, gücü evinizdeki devre kesiciden kapatın.

 

 

2. Üniteyi Pencereden Dışarı Çıkartın

Pencere üniteleri genellikle merkezi klima üniteleri gibi temizlenebilir, ancak üzerinde çalışmaya başlamadan önce üniteyi pencereden çıkarırsanız serpantinlere erişmek daha kolay olacaktır. 

Pencere ünitelerinin yerleşimi, iç ve dış merkezi hava ünitelerinden farklıdır, ancak işlevler ve parçalar fiilen aynıdır.

Klimayı temizlik için düz bir yüzeye, tercihen dış mekana koyduğunuzdan emin olun.

 

 

3. Bitkileri Kesin

Yaprakları, üniteye 2 fitten (0,6 metre) daha yakın olmayacak şekilde kesin. Mevsimler değiştikçe ve ağaçlardan düşen yapraklar klima ünitesinde birikebilir ve hatta ısı dağıtım deliklerinden içeriye kayabilir. Dalları ve çalıları budadıktan sonra, ünitenin etrafındaki tüm alanı temizlediğinizden emin olun.

Klima ünitenizi çevreleyen gevşek yapraklar ve kir, havalandırma deliklerinden üflenebilir, serpantinlerin etrafında toplanabilir ve ne kadar etkili olabileceklerini sınırlayabilir.

Alanın enkaz ve bitki örtüsüyle temizlenmesi de klima ünitesine hava akışını iyileştirecektir.

Ağaçları ve çalıları budarken koruyucu gözlük ve eldiven taktığınızdan emin olun.

 

 

4. Ünitenin Kapağını Çıkartın

Klimanıza bağlı olarak, kapağı yerine sabitleyen cıvataları veya vidaları çıkarmak için uygun boyutta bir sokete veya bir tornavidaya ihtiyacınız olacaktır. Bunları çıkardıktan sonra, klima ünitesinin kapağını çekip çıkartın.

Kullanım kılavuzu size hangi boyutta lokma veya tornavidaya ihtiyacınız olduğunu söyleyecektir.

Vidaları güvenli bir yere koyun.

 

 

5. Kapağı ve Fanı Üniteden Çekin

Bazı klima ünitelerinde, üstüne monte edilmiş bir fan bulunan bir ızgara olacaktır. Vidaları çıkarın ve ızgarayı açık ünitenin üstünden çekip çıkarın. Fan genellikle takılıdır, bu nedenle aksamı çıkarırken elektrik bağlantılarından sarkmasına izin vermemek için desteklediğinizden emin olun. 

Fanın yerinde kaldığı klimalarda, temizlerken doğrudan su püskürtmekten kaçının.

 

 

6. Klima Ünitesinin Temizlenmesi

 

Tahliye hattını boşaltın. Birçok iç ve dış klima ünitesinde, ünitenin altındaki tahliye tavasının alt köşesinde bir tahliye veya tahliye hattı olacaktır. Tavadaki bir delik gibi görünecek ve bazı modellerde diğer taraftan lastik veya plastik bir ip çıkan bir nozül olacaktır. Bobinleri temizlerken su ve temizleyicinin boşalabilmesi için tahliyenin tıkalı veya tıkalı olmadığından emin olun.

Tıkanmış gibi görünen bir tahliye hattı varsa, tahliye tavasına 50/50 su ve çamaşır suyu solüsyonu dökün ve boşaltmak için birkaç dakika bekleyin.

Alglerin büyümesini ve gideri tıkamasını önlemek için klima uzman satıcılarından yosun tabletleri satın alabilirsiniz.

 

 

7. Büyük Kalıntıları Çıkartın

Ünitenin içindeki büyük kalıntıları ellerinizle çıkartın. Kapak bir kenara bırakıldığında, klima serpantinlerine bakabilir ve üniteye girmiş olabilecek büyük bir döküntü parçası olmadığından emin olabilirsiniz. Yaprakların, çubukların veya böceklerin bir dış ünitenin içine girmesi alışılmadık bir durum değildir. 

İsterseniz, bunun yerine kalıntıları temizlemek için yumuşak bir fırça kullanabilirsiniz.

Elle çıkarmaktan rahatsızsanız, örümcek ağı gibi şeyler için bir mağaza elektrikli süpürgesi kullanmak isteyebilirsiniz.

Bobin üzerindeki kanatçıklara veya bıçaklara dokunurken dikkatli olun. Kolayca bükülürler.

 

 

8. Yağ Sızıntılarını Kontrol Edin

Yağ sızıntısı belirtisi var mı diye kontrol edin. Modern klima ünitelerindeki çoğu kompresör ve motor bakım gerektirmez, ancak kompresör muhafazasının altındaki veya altındaki koyu damlama izlerine dikkat edin. Bu, dahili bir yağ sızıntısının işareti olabilir.

Kompresör veya motor yağ sızdırıyorsa, yetkili bir teknisyen tarafından onarılması gerekecektir.

Sızıntıyı kötüleştirebileceğiniz için kompresör veya motor üzerindeki bağlantıları aşırı sıkmaya çalışmayın.

 

 

9. Bobine Hortumla Su Püskürtün

Üniteniz dışarıdaysa, bobine hortumla su püskürtün. Çok fazla güç klima ünitesinin içindeki kanatçıkları bükebileceğinden, elektrikli yıkayıcı değil bahçe hortumunuzu kullandığınızdan emin olun. Gevşek kirleri çıkarmak için bobinleri aşağı doğru püskürtün ve bobini bir sprey temizleyici için hazırlayın.

Fan hala yerindeyse, ona veya kablolarına doğrudan hortum püskürtmekten kaçının.

Üniteniz iç mekandaysa, bir sonraki adım için farklı türde bir temizleyici kullanmanız gerekecektir.

 

 

10. Bobinler için Köpük Temizleyici Kullanın

Köpüren bobin temizleyici uygulayın. Üniteniz dışarıdaysa, köpüklü bobin temizleyiciyi, bobinler henüz hortumdan ıslakken bobinlere uygulayın. İç ünitelerin, aynı şekilde çalışan ancak biraz daha pahalı olma eğiliminde olan susuz serpantin temizleyici kullanması gerekecektir.

Doğrudan bobinlere püskürtün ve tamamen kaplayın.

Süpürge bobinlerle temas eder etmez köpürmeye başlamalıdır.

Piyasada satılan bir bobin temizleme solüsyonunuz yoksa, bobinlere hafif bulaşık deterjanı ve su karışımı püskürtün.

 

 

11. Bobinleri Temizleyicide Bekletin

Bobinleri 5-10 dakika temizleyicide bekletin. Bobinler tamamen temizleyiciyle kaplandığında, köpüğün genişlemeye devam etmesine izin vermeli ve bobinlerdeki kiri çekmelisiniz. 5-10 dakika genellikle kabul edilebilir olarak kabul edilirken, temizleyicinizin üzerindeki talimatlar farklı bir süre gerektirebilir. 

Bobinlerin tepesinden damlamaya başlarsa, bu ıslatma süresi boyunca daha fazla köpük temizleyici uygulayabilirsiniz.

 

 

12. Temizlik için Bir Fırça Kullanın

Bobin yüzgeçlerini temizlemek ve açmak için bir yüzgeç tarağı kullanın. Bükülmüş kanatlar çok yaygın bir sorun olduğu için, klima toptancıları kanatçıkları normal çalışma düzenine döndürmeye yardımcı olmak için kanat tarağı adı verilen özel bir alet satarlar. Tarağın kıllarını açık oldukları kanatçıkların içine kaydırın, ardından eğilmiş olanları düzeltmek için tarağı kanatçıklar boyunca aşağı doğru çalıştırın.

Yüzgeç taraklarının yapabileceklerinin sınırları vardır, ancak hasarın çok büyük olmaması koşuluyla çoğu yüzgeci normale döndürmelidir.

Bu aynı zamanda kanatçıklardaki toz ve kalıntıları da temizleyecektir.

 

 

13. Durulamak için Hortumu Kullanın

Dış ünitelerdeki temizleyiciyi durulamak için hortumu kullanın. Temizleyici yeterince uzun süre ıslatıldıktan sonra, köpüğü durulamak için hortumu bobinler boyunca yavaşça ileri geri püskürtün. Tüm köpüğün durulanması için muhtemelen yeterli su basıncıyla birkaç yavaş geçiş gerekecektir. 

Bobinlerden köpük çıktıkça, kiri ve kiri de beraberinde alarak bobinleri temiz bırakacaktır.

Klimayı tekrar açtığınızda, su içermeyen köpük temizleyici serpantinlerdeki yoğuşmayı giderecektir.

 

 

14. Üniteyi Yeniden Monte Edin

Temizleyiciyi serpantinlerden (dış ünitelerde) iyice duruladıktan sonra, fanı ve kapakları ait oldukları yere geri getirin ve her birini yerinde tutan vidaları veya cıvataları takın.

Her şey yeniden monte edildikten sonra, klima ünitesi için gücü tekrar açabilirsiniz.

Susuz temizleyici kullandıysanız, temizleyicinin yoğuşmasını sağlamak için üniteyi açın.