• Deri Mobilyalardaki Çizikler Nasıl Onarılır

Deri Mobilyalardaki Çiziklerin Onarımı

Deri mobilyalar evinizde çok güzel olabilir, ancak derinizde bir çizik oluşması çok sinir bozucu! Deri koltuğunuzda çizik varsa, bir deri tamir takımı satın almayı düşünün. 

Deliği doldurmak için sandalyenizin rengine uygun bir kit bulun ve sandalyenin geri kalanına uyacak şekilde boyayın.

deri_koltuk_cizik_tamirleri

1- Malzemeleri Toplayın

 

  • Temizleyici alkol 
  • Zeytin yağı
  • Lanolin yağı
  • Ayakkabı cilası
  • Sıfıt numara zımpara
  • Nemli bez
  • Fön Makinesi

2- Çiziğe Zeytinyağı Veya Bebe Yağı Sürün

 

Uygulama için pamuklu çubuk aplikatörü (pamuk topu veya kulak karıştırıcı gibi) kullanın. Yağı doğrudan çiziğe uyguladıktan sonra, dairesel hareketlerle çevreleyen deriye sürün. Yağın bir saat kurumasını bekleyin, ardından temiz bir bezle silin. İlk yağ uygulamasından sonra çizik kendi kendine düzelmediyse, daha fazla yağ sürmeyi deneyin ve birkaç saat bekletin. Tüm adımlarda olduğu gibi, bunu önce göze çarpmayan bir alanda test edin, çünkü yağ deriyi emerek leke/karartmasına neden olabilir.


cizige_zeytinyagi_veya_bebe_yagi_surun_bekle

3- Çiziğe Lanolin Yağı Sürün

 

Pamuklu bez gibi temiz bir bez bulun ve bezi lanolin kremine batırın. Bezi, kesik yönüne dik olarak çizilen alana sürtün. Bu, çiziği düzeltir ve onarır, ancak çizik görünmez hale gelmeden önce birkaç kez yeniden uygulama gerekebilir.

Yağ malzemenin rengini koyulaştırabileceğinden, lanolin yağını derinin nadiren görülen bir bölümünde test edin.

cizige_lanolin_yagi_surun_


 

4- Deri Yağını Çıkarmak İçin Fön Makinesi ve Nemli Bez Kullanın

 

Bu adıma geçmeden önce deri tipinizin farkında olmak çok önemlidir. Bu işlem sadece anilin deri çeşitlerinde olduğu gibi bicast deride de çalışacaktır. Deriyi ısıtmak için, saç kurutma makinesini beze çok yakın tutun ya da çizik üzerine serilmiş nemli bir beze sıcak bir ütü bastırın. Bir saç kurutma makinesinden ısı uyguluyorsanız, ellerinizi kullanarak deriyi çiziklerin etrafına masaj yapın. Isı, derideki doğal yağı ve boyaları ortaya çıkarmalıdır. Eğer öyleyse, sonuç olarak çizik kendini iyileştirebilir. Ütü ve nemli bir bez kullanıyorsanız, ütüyü 10 saniye basılı tutun. Kaldırın ve çiziğe bakın. Kaybolmuş gibi görünüyorsa, deriyi kurutun ve normal şekilde kullanmaya hazırlanın. Çizik hala oradaysa, ütüyle adımı bir kez daha tekrarlayın. Deriyi yakmaktan kaçının. Dokunulduğunda rahatsız edici derecede sıcaksa, yeniden ısı uygulamadan önce derinin soğumasını bekleyin.

deri_yagini_cikarmak_icin_fon_makinesi_kullan

5- Çizilen Bölgeye Ayakkabı Cilası Sürün

 

Mobilyalarınıza uygun bir ayakkabı cilası tonu bulun. Öncelikle ayakkabı cilasını temiz bir bez veya pamuklu çubuk aplikatör ile çiziklere uygulayın. Daha sonra ayakkabı cilasını deriye sürün ve temiz bir bezle çiziği cilalamak için hızlıca ovalayın. Bu işlem çizikleri iyileştirmez, ancak onları gizlemeye yardımcı olabilir. Rengin daha koyu olması gerekiyorsa, başka bir kat ile tekrarlayın. Uyguladıktan sonra rengi mobilyanıza uymuyorsa, hemen yıkamak için nemli bir bez kullanın. Ayakkabı cilası genellikle mobilya kalitesinde deri üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmadığından, bu işlem daha yoğun pigmentli deri (ve ayrıca bicast deri) ile başarılı olacaktır.

cizilen_bolgelere_ayakkabi_cilasi_surun