• Elektromıknatıs Nasıl Yapılır

Elektromıknatıs Nasıl Yapılır?

Elektromıknatıslar, manyetik bir alan oluşturmak için bir metal parçasından elektrik akımı geçirilerek oluşturulur. 

Bu, donanımı nalburlarda bulunan bu sarf malzemeleri kullanılarak küçük ölçekte yapabilirsiniz.

basit_elektromiknatis_nasil_yapilir

1- Malzemeleri Toplayın

 

  • Büyük bir demir çivi
  • İnce kaplamalı bakır tel
  • Kalem pil
  • Ataç veya iğne 
  • Tel sıyırıcılar ( Yan keski, Pense )
  • Elektrik bandı

2- Telin Uçlarını Soyun

 

Bakır telin her iki ucundan birkaç santimetre yalıtımı çıkarmak için kablo sıyırıcıları kullanın. Yalıtılmamış uçlar, pilin uçlarının etrafına sarılacaktır.

telin_uclarini_soy_tamircim_net

3- Çiviyi Sarın

 

Telin ucundan yaklaşık 20 santim bırakarak çiviyi sıkıca sarmaya başlayın.

Her sargı sonuncuya dokunmalı, ancak üst üste binmemelidir. Çivi baştan uca kaplanana kadar sarmaya devam edin. Çiviyi aynı yönde sardığınızdan emin olun. Manyetik alan oluşturmak için elektriğin aynı yönde akması gerekir.

teli_civiye_sar_tamircim_net

 

 

4- Pili Bağlayın

 

Açıktaki kablonun bir ucunu pilin pozitif tarafına ve diğer ucunu pilin negatif tarafına sarın. Teli her iki tarafta yerine sabitlemek için küçük bir elektrik bandı parçası kullanın. Pilin hangi ucuna takacağınız telin hangi ucunu dert etmeyin. Çivi her iki şekilde de mıknatıslanacaktır; tek fark, kutupluluğunun değişmesidir. Mıknatısın bir tarafı kuzey kutbu ve bir tarafı güney kutbu. Telleri ters çevirmek de kutupları tersine çevirecektir. Pil takıldığında, elektrik kablolardan geçmeye başladığında kablolar ısınır, bu nedenle kendinizi yakmamaya dikkat edin.

teli_pile_bagla_tamircim_net

 

5- Mıknatısı Çalıştır

 

Çiviyi bir ataş veya başka bir küçük metal parçasının yanına yerleştirin. Çivi manyetize olduğu için metal çiviye yapışacaktır. Mıknatısınızın ne kadar gücü olduğunu görmek için farklı boyut ve ağırlıklarla denemeler yapın.