• Gıcırdayan Ofis Koltuğu Nasıl Onarılır

Gıcırdayan Ofis Koltuğu Nasıl Onarılır?

Hiç bir sandalyenin gıcırtısı tarafından rahatsız oldunuz mu? Gıcırdayan sandalyeler hem oturan kişi için hem de odadaki diğer kişiler için sıkıntı yaratabilir.

 Neyse ki, bu sinir bozucu sesler yeni bir sandalye alma zamanının geldiği anlamına gelmiyor.

 Gıcırdayan bir sandalye doğru bir şekilde teşhis edildiğinde, sorunu çözmek oldukça basit olabilir.

1- Malzemeleri Toplayın

 

  • Yumuşatıcı yağ
  • VD 40 pas çözücü
  • Pamuklu bez

2- Somunları, Civataları ve Vidaları Kontrol Edin

 

Yapılacak ilk şey, sandalyeyi ters çevirmek ve tüm donanımlara bakmak. Bir tornavida veya anahtar alın ve gevşek olanları sıkın. Hatta gevşek görünmeyen kısımları sıkmaya çalışın. Zamanla, vidaların ve cıvataların gevşemesi kolaydır, bu da bazı koltuk parçalarının düzensiz bir şekilde birbirine sürtünmesine ve gıcırtılı bir ses çıkarmasına neden olur.3- Mekanizmayı Yağlayın

 

Bağlantıları gevşetmeye yardımcı olmak için tüm somunlara, vidalara ve cıvatalara yağlama yağı sürün. Yağı doğrudan koltuk mekanizmalarına püskürtün ve hafifçe vurarak kurutun. Ayrıca yumuşak bir pamuklu bez üzerine yağ püskürtebilir ve yağın nereye gittiği üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak için yağı sorunlu bölgelerinize sürebilirsiniz. Havadaki nem ve klimalar paslanmaya neden olur. Düzenli olarak yağ uygulamak pas oluşumunu ve birikmesini önler.


 

 

4- Gıcırtı Hala Devam Ediyorsa Tüm Civataları Sökün 

 

Kayganlaştırıcı yağı ekledikten ve tüm cıvataları ve vidaları sıktıktan sonra koltuk hala gıcırdıyorsa, hepsini çıkarın ve tekrar takmadan önce hafif bir makine yağıyla yağlayın.


 

5- Sandalyenin Üzerine Birini Oturtun 

 

Sandalyenin gıcırdayan alanını bulmanıza yardımcı olması için, sandalyeye birinin oturmasını ve bir yandan diğer yana dönmesini sağlayın. Koltuğu gıcırdatmak için ağırlık uygulayarak, yağı daha doğru uygulamak için gürültünün kaynağını daha kolay bulmanızı sağlar. Her yağ uyguladığınızda, arkadaşınızdan sandalyeyi döndürmesini isteyin, böylece yağı doğru yere koyup koymadığınızı görebilirsiniz.


6- Yaslanma Yaylarını Yağlayın 

 

 Bir sandalye yalnızca arkanıza yaslandığınızda gıcırdayabilir, bu genellikle yayın uçlarının yuva uçlarına sürtündüğü çok fazla gerilimden kaynaklanır. Bunu düzeltmek için, döner düğme muhafazasının içinde bulunan koltuk gerdirme yayına yağ sürün. Yuvanın içine yağ püskürtmek için sadece koltuk gerginliği dönüş düğmesini gevşetin ve dönüş düğmesini çıkarın.

yaslanma_yaylarini_yaglayin_tamircim_net

7- Tekerlekleri Kontrol Edin

 

Masa sandalyeleri genellikle çok fazla hareket edebilen tekerlekler üzerindedir, bu nedenle tekerleklerdeki aksların zamanla bir miktar silikon spreyine ihtiyaç duyması yaygındır. Sandalyeyi ters çevirin ve tekerleklere püskürtün. Ardından sandalyeyi ters çevirin ve silikonu tüm tekerleğin etrafına yaymak için sandalyeyi döndürün.