Basit bir 5V DC Güç Kaynağı Nasıl Yapılır?

Elektronik meraklıları için çalışma alanınızda 5 voltluk bir DC güç kaynağının olması çok faydalı olabilir. Birçok op amper, mikro denetleyici ve diğer dijital IC'ler (entegre devreler)

5 voltta çalışır (ancak çoğu şimdi 3-15 volt aralığındadır). 1.5A'ya kadar akım sağlayabilen çok basit bir 5 volt DC güç kaynağının nasıl oluşturulacağı aşağıda açıklanmıştır.

Çeşitli bileşenleri birlikte lehimlemeniz gerekecek.

guc_kaynagi_nasil_yapilir

1- AC Adaptöründen Bir Kabloyu Pozitif Terminal Olarak Düşünün

 

Diğer tel topraklamasını düşünün. Bu noktada hangisini olumlu ya da temel olarak seçtiğinizin bir önemi yok ama bundan sonra hangisinin hangisi olduğunu unutmayın.

2- AC Adaptöründen Gelen Pozitif Kabloyu, Üzerinde Şerit İşareti Olmadan Diyotun Yanına Bağlayın

 

Daha sonra bağlayacağınız kapasitörü şarj etmek için pozitif kabloyu diyotun anoduna, akımın diyot üzerinden akacağı anoda bağlıyorsunuz.

guc_kaynagi_nasil_yapabilirim

3- Kondansatörün Şeritli Tarafındaki Ucu Bulun

 

Genellikle bu şerit beyazdır ve üzerinde eksi işareti bulunur. Bu, AC adaptörünün toprak terminaline bağlamanız gereken olumsuz taraftır.

 

 

4- Kondansatörün Kalan Terminalini Şeritli Diyotun Terminaline Bağlayın

 

Yani, kapasitörün pozitif terminalini diyotun katotuna bağlayın. Diyot, negatif çevrimde kapasitörün transformatörden geri boşalmasını durdururken, transformatörden gelen akımın kondansatörü şarj etmesine izin verir.

guc_kaynagi_nasil_yapmaliyim

 

5- Voltaj Regülatörünü IC'nin Pin 1'ini, kapasitörün pozitif tarafı ile diyotun çizgili tarafının bağlandığı düğüme bağlayın. 

 

Pin 2, "ortak" olarak da adlandırılan toprak referansıdır ve AC adaptörünün topraklama kablosuna bağlanmalıdır. Pin 3 çıktıdır. Pin 3 ile toprak arasında 5 volt tutulacaktır.

guc_kaynagi_yap