• Kendin Yap Projeler
  • > Buzdolabınızın Kapısının Açıldığı Taraf Nasıl Değiştirilir

Buzdolabının Kapısının Açıldığı Taraf Nasıl Değiştirilir?

Biraz tadilat yaptınız ve şimdi buzdolabınızın kapısı yanlış açılıyor ve değiştirmek istiyorsunuz.

Kapı açma salınımını değiştirmek kolaydır. 

1- Malzemeleri Toplayın

 

Buzdolabının en üstünde, dondurucu kapısının üstünde (bir merdivene ihtiyacınız olabilir) iki torx vidasını çıkarın (bir torx sürücüsü kullanarak, yerel hırdavatçıdan sadece birkaç dolar). dondurucu kapısından. Bunlar menteşe plakasında (buzdolabının menteşe tarafında) olacaktır.

2- Üst Menteşe Plakasını Çıkarın

 

Menteşe plakasını bir kenara koyun ve iki torx vidasını buzdolabının üstündeki deliklere tekrar takın.

3- Menteşe Plakasını Yerleştirin

 

Tutamak tarafında, tutamağın dış kenarına doğru küçük bir vinil veya plastik tapa (dondurucu kapağının üstü) göreceksiniz. Küçük düz tornavidayı kullanarak tapanın etrafından yavaşça ilerleyin (fişi yukarı kaldırarak) ve menteşe plakasını çıkardığınız deliğe yerleştirin.

 

 

4- Kapıyı Kaldırın

 

Dondurucu kapısını açın ve dondurucu kapısını pivot piminden kaldırın. Kapıyı bir kenara koyun.

 

5- Torx Vidalarını Çıkartın

 

Buzdolabı kapağının alt tarafında, menteşe tarafında küçük bir braket (buzdolabı ile aynı renk) göreceksiniz, buzdolabı çerçevesinin ön yüzünde iki adet torx vidası olacaktır. Bu iki vidayı çıkarın. Bu, buzdolabı kapağının düşmesine neden olabilir, bu nedenle bu braketi çıkarırken bir arkadaşınızın kapıyı kapalı konumda tutmasını isteyebilirsiniz.

 

6- Kapağı Çıkartın

 

Buzdolabı kapağını açın, alçaltın ve buzdolabı kapağını çıkartın (orta pivot piminin altına düşürerek) kapıyı bir kenara koyun ve buzdolabı çerçevesindeki iki vidayı yerine takın. Kapıyı pivot piminden çıkarırken yatırmanız gerekebilir.

 

7- Braketi Çıkartın

 

Torx tornavidanızı kullanarak orta menteşe braketini (dondurucu kapısı ile buzdolabı kapısı arasında olan) çıkarın. Braketi çıkarın ve vidaları çerçevedeki deliklere geri takın. Braketi monte edildiği sırada tam konumunda tutun ve bir kenara koyun.

 

8- Çerçevedeki Deliklere Vidaları Takın

 

Soğutucu çerçevesinin tutamak tarafında, orta kısımda, iki torx vidayı çerçeveden ve ilk vidayı dış kenardan (çerçevenin buzdolabı ile dondurucu arasındaki bölümünden) çıkarın. Orta dirseği (çıkardığınız) baş aşağı çevirin ve az önce çıkardığınız vidalarla takın.

 

9- Pivot Pimini Kaldırın

 

Buzdolabı kapağının altında, küçük düz tornavidanızla pivot pimini kaldırın. Ve küçük torx vidasını pivot pim braketinden çıkarın. Pivot pimi braketini ve pivot pimini kapının karşı tarafına geri koyun. Pivot pim plakasını çıkarmak için plakayı eğmeniz gerekebilir.

 

10- Kolu ve Tapaları Yeniden Takın

 

Buzdolabı kapağının ön yüzünde, eski menteşe tarafında küçük bir plastik tapa göreceksiniz. Fişi yavaşça kaldırın ve bir kenara koyun. Tutamağın hemen hemen aynı yerinde bir isim levhası (buzdolabı markası) veya başka bir plastik tapa veya levha göreceksiniz. Bu tapayı yavaşça kaldırın (küçük düz tornavida kullanarak) ve altındaki vidayı çıkarın. Buzdolabı kapağının üst kısmında, kolu tutan iki adet vidayı çıkarın. Kolu çıkarın ve vidaları değiştirin. Kolu bir kenara koyun ve sapın yanındaki büyük plastik tapayı çıkarın ve karşı tarafa takın. Eski menteşe tarafının aynı yerindeki iki vidayı sökün ve kolu ve plastik tapaları yeniden takın.

 

11- Kapıyı Tekrar Monte Edin

 

Soğutucu çerçevesinin altındaki, yeni menteşe tarafındaki iki vidayı çıkarın. Buzdolabı kapısını tekrar monte edin. Dikkat: Bu alanda üç vida olabilir, birbiriyle hizalı olan iki vidayı çıkardığınızdan emin olun. Buzdolabı kapağını hafifçe eğmeniz ve kapıyı aşağı indirirken üst pivot pimini içeri kaydırmanız gerekebilir.

 

12- Vidaları Çıkartın

 

Dondurucu kapı kolunun üst ve alt kısmındaki yıldız vidaları çıkarın. Kolu çıkarın ve bir kenara koyun. 

 

13- Kapı Kolunu Tekrar Takın

 

Döner pim plakasını dondurucu kapısının eski menteşe tarafından çıkarın ve kolu çıkardığınız tarafa tekrar yerleştirin. Dondurucu kapı kolunu yeni tarafa tekrar takın.


14- Vidaları Hizalayın


Buzdolabının en üstünde, eski tutamak tarafındaki iki vidayı çıkarın. Dondurucu kapısını merkez pivot pimine yerleştirin ve kapıyı kapatın. Üst menteşe braketini yeniden monte edin. Vidaları hizalamak için kapıyı hafifçe kaldırmanız veya ayarlamanız gerekebilir.