Buzdolabı Nasıl Düşük Enerji Tüketir?

Buzdolabı bobinlerinizi temizlemek, elektrik faturanızı azaltmanın ve buzdolabınızın ömrünü uzatmanın harika bir yoludur. Bazen kondenser bobinleri olarak adlandırılan

buzdolabı bobinleri, buzdolabınızın arkasında veya altında bulunan siyah bobinlerdir. Bobinlerde çok fazla kir veya toz varsa, buzdolabı yiyeceklerinizi soğutmak için

daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar ve sonunda bozulabilir.[1]Bobinleri temizlemek için, kiri çıkarmak için bir fırça kullanın ve ardından bir vakumla emdirin. Bu işlemin

tamamlanması kolaydır ve yalnızca yaklaşık 15 dakika sürer.

buzdolabı nasıl düşük enerji tüketir

1- Bobinlere Erişim

 

Buzdolabınızın fişini duvardan çekin. Güç anahtarını kapatın ve ardından güç kablosunu çekin. Yiyeceklerinizin ısınması konusunda endişelenmeyin, çünkü temizleme işlemi hızlıdır ve bobinleri temizlerken buzdolabının içi soğuk sıcaklıklarını korur. Elektrik çarpmalarını önlemeye yardımcı olacağından, elektrikli cihazları temizlemeden önce daima kapatın.

2- Arkadaki Bobinlere Erişmek için Buzdolabınızı Duvardan Uzağa Doğru Çekin

 

Daha eski buzdolapları, bobinlerini buzdolabının arkasına yerleştirme eğilimindedir. Bobinleri temizlemek için size bolca yer sağlamak için buzdolabını en az 1 metre hafifçe ileri itin. 

 

Buzdolabınızın tekerlekleri yoksa, bir arkadaşınızdan onu ileri itmenize yardım etmesini isteyin.

3- Bobinler Arkada Değilse, Buzdolabının Alt Panelinin Kelepçesini Açın

 

 Birçok modern buzdolabında, buzdolabınızın önündeki alt panelin altına gizlenmiş bobinler bulunur. Çıkarmak için bu paneli açın ve bobinleri temizlerken güvenli bir yere koyun. 

 

Alt paneli çıkarmakta sorun yaşıyorsanız, hafifçe yukarı kaldırıp kendinize doğru çekmeyi deneyin.

 

 

4- Bobinlerin Tozlanması ve Vakumlanması

 

 

Yumuşak kıllı bir fırça ile kiri kazıyın. Zamanla, kir, buzdolabı bobinlerine emilir. Bobinlerdeki kiri ve tozu olabildiğince fazla çalkalamak için fırçanızı kullanın. Büyük kir kümelerinden kurtulmak için bobinlerin üzerini, altını ve aralarını kazıyın.

- Bobinleri görmekte sorun yaşıyorsanız, daha net görmenize yardımcı olması için bir el feneri kullanın.

- Bir cihazdan veya temizlik mağazasından yumuşak kıllı bir fırça satın alın veya bunun yerine tel fırça veya toz bezi kullanın.

 

5- Kalan Tozu Bir Vakumla Emdirin

 

Mümkünse, elektrikli süpürge hortumunuzun ucuna dar bir ağızlık yerleştirin. Bu, bobinler arasındaki tozun emilmesini kolaylaştırır. Vakumun tüm kiri emmesini sağlamak için memeyi bobinlerin üzerinde yavaşça hareket ettirin.

 

6- Tüm Kir Gidene Kadar Kazıma ve Emme İşlemini Tekrarlayın

 

Bazen vakumlama, bobinlerin üzerinde veya çevresinde daha fazla kiri ortaya çıkarabilir. Kalan tozu ve kiri çıkarmak için bobin fırçasını kullanın ve ardından vakumunuzla emdirin.

 

7- Buzdolabını Yeniden Başlatma

 

Alt paneli tekrar buzdolabına yerleştirin. Alt paneli orijinal konumunda yukarı doğru tutun ve yerine geri itin. Bir tıkırtı veya kenetleme sesi çıkardığında doğru konumda olduğunu bilirsiniz.

 

8- Buzdolabınızı Tekrar Duvara Takın

 

Gerekirse buzdolabınızı normal konumuna geri itin. Buzdolabınız orijinal konumuna geri döndüğünde, tekrar prize takın ve gücü açın. Bobinler buzdolabınızın arkasındaysa, verimli çalışmasını sağlamak için bobinler ile duvar arasında 3 cm boşluk bırakın.

 

9- Bobinleri Yılda En Az 2 Kez Temizleyin

 

Bu, buzdolabınızın etkili bir şekilde soğumasını sağlamaya yardımcı olur. Evcil hayvanınız varsa, evcil hayvan kürkü hızla bobinlere takılabileceğinden ve daha az verimli çalışmasına neden olabileceğinden bobinleri daha sık temizlemeyi düşünün.

 

Bobinleri temizlemenizi hatırlatmak için telefonunuzda veya bilgisayar takviminizde yinelenen bir hatırlatıcı ayarlamayı düşünün.