Buzdolabı Sirke ile Derinlemesine Nasıl Temizlenir?

Buzdolabınızı derinlemesine temizlemeyeli ne kadar zaman oldu? Neyse ki, beyaz sirke ve biraz dirsek yağı ile hem dışını hem de içini oldukça hızlı bir şekilde temizleyebilir ve dezenfekte edebilirsiniz. Buzdolabınızı pırıl pırıl temizlemek için okumaya devam edin ve adımları izleyin!

Buzdolabı sirke ile nasıl temizlenir

1- Dış Mekanın Temizlenmesi

 

Bir sprey şişesinde eşit miktarda sirke ve suyu karıştırın. Beyaz sirke mükemmel ve etkili bir temizlik maddesidir çünkü mikropları öldürür, kiri yok eder ve kokuları yok etmeye yardımcı olur. Muhtemelen kilerinizde zaten var! [

- Alternatif olarak, karışımı bir kapta veya fincanda yapın ve bir bezle uygulayın.

- Elma sirkesi ve suyu eşit oranda birleştirmek de işe yarar.

2- Çözeltiyi Buzdolabının Tüm Dış Taraflarına Püskürtün

 

Bir sprey şişesi kullanıyorsanız, doğrudan üzerine 1 veya 2 sprey püskürtün. Bir temizlik bezi kullanıyorsanız, bezi buzdolabına uygulamadan önce bezi birkaç damla solüsyonla veya tamamen ıslanana kadar nemlendirin.

- Gerçekten kapsamlı olmak istiyorsanız, buzdolabının üstünü de unutmayın.

3- 10-15 Dakika Bekleyin ve Yüzeyleri Temiz Bir Bezle Silin

 

Düz yüzeyleri sildikten sonra kapı kollarını, kenarlarını, contaları ve diğer yarıkları aldığınızdan emin olun. Tek bir uygulamadan sonra yüzey yeterince temiz değilse, kir gidene kadar işlemi tekrarlayabilirsiniz. 

- Buzdolabınız paslanmaz çelik ise paslanmaz çeliğin damar yönüne doğru silin.

- Paslanmaz çelik buzdolapları için, sirke solüsyonunu sildikten sonra yüzeyi de parlatabilirsiniz: bir mikrofiber beze 2-3 damla zeytinyağı ekleyin ve ardından damar yönünde parlatın. Haftada bir veya gerektiği kadar tekrarlayın.

 

 

4- İçinin Dezenfekte Edilmesi

 

Yiyecekleri bir soğutucuya taşıyın ve rafları, çekmeceleri ve rafları çıkarın. Tüm yiyeceklerinizi çıkarın ve tüm iç mekana erişebilmeniz için bir soğutucuya taşıyın. Bu aynı zamanda temizlik yaparken yiyeceklerinizin bozulmasını da engeller.

- Bunun için buzdolabınızın fişini çekmenize gerek yok.

 

5- Yüzeylere Sirkeli Su Çözeltisi ile Bolca Püskürtün

 

Bir sprey şişesinde eşit miktarda sirke ve suyu karıştırın. Buzdolabının içini solüsyonla kaplayın. Buzdolabı kapısının içini unutmayın! Birkaç dakika bekleyin, böylece sirke herhangi bir kiri kesebilir.

- Beyaz sirke yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.

 

6- İç Kısmı Temiz Bir Bez veya Havluyla Silin

 

Yukarıdan aşağıya doğru çalışın, böylece önceden temizlediğiniz yüzeylere kazara damlamalar düşmez. Ulaşılması zor tüm köşeleri ve yarıkları temizlemek için yumuşak bir diş fırçası kullanın. 

- İnatçı kirden kurtulmak için işlemi ihtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın.

 

7- Rafları ve Çekmeceleri Sıcak, Sabunlu Suyla Yıkayın

 

Bir sünger kullanın ve her bir parçayı elle ovalayın. Her şeyi iyice durulayın ve parçaları havada kuruması için temiz bir havluya koyun.

- İç kısımlar camdan yapılmışsa, soğuk yüzeyler çatlayabileceğinden hemen sıcak suya yapıştırmayın. Önce oda sıcaklığına gelsinler.

- Daha kapsamlı olmak istiyorsanız, yiyecek ve içecek kaplarınızı sıcak, sabunlu suyla silin.

 

8- Çıkarılabilir Parçaları ve Yiyecekleri Buzdolabına Geri Koyun

 

Her şey kuruduğunda, hazırsınız! Önce rafları ve çekmeceleri yerine yerleştirin. Ardından, yiyecek ve içecek maddelerini geri koyun.

 

9- Kokuları Gidermeniz Gerekiyorsa Buzdolabının İçine Bir Kase Sirke Koyun

 

Kalan kokuları etkisiz hale getirmek için, bir bardağı veya kaseyi yarısına kadar beyaz sirke ile doldurun ve buzdolabınızda devrilmeyecek şekilde sabit bir rafa yapıştırın. Koku gidene kadar sirkeyi birkaç günde bir değiştirin. 

 

10- Dondurucuyu Kullanmak

 

Dondurulmuş yiyecekleri buzlu bir soğutucuya koyun ve cihazın fişini çekin. Buzdolabının fişini çekmek, dondurucunun buzunun çözülmesine yardımcı olur. Buzdolabındaki yiyecekler için endişelenmenize gerek yok⁠; 4 saat soğuk kalmalı – dondurucuyu temizlerken buzdolabının kapağını açmayın.

 

11- Çıkarılabilir Düzenleyicileri Çıkarın ve Elde Yıkayın

 

Dondurucunuzda çıkarılabilir raflar ve çekmeceler varsa, dondurucunun içini boşaltmak için bunları çıkarın. Bunları sıcak, sabunlu suyla lavaboda elde yıkayın ve temiz bir havlu üzerinde kurumaya bırakın.

 

12- Dondurucunun İçine Bolca Sirkeli Su Solüsyonu Püskürtün

 

Eşit miktarda sıcak su ve sirkeyi birleştirin ve çözeltiyi bir sprey şişesine aktarın. Dondurucunun iç kısmının üstünü, altını ve yanlarını karışımla kaplayın. Kapının içini ve herhangi bir köşe ve çatlakları unutmayın. 

 

13- İçini Bir Bez veya Havluyla İyice Silin

 

İnatçı lekeler için, silmeden önce sirke solüsyonunu yüzeyde 10 dakika bekletin. İç kısım güzel ve temiz olana kadar gerektiği kadar tekrarlayın. 

İnatçı lekeleri ve çatlakları ovmak için eski diş fırçası kullanın.

 

14- Rafları, Çekmeceleri ve Yiyecekleri Dondurucunuza Geri Koyun

 

Dondurucunun içi kuruduğunda, çıkarılabilir parçaları tekrar yerine yerleştirin. Cihazı fişe takın ve dondurucunun soğumasını bekleyin. Ardından, gıda maddelerini geri koyun.