Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Enerji tasarrufu, çevre üzerindeki yükü azaltmanın ve elektrik giderlerini azaltmanın önemli bir yoludur. Ev aletlerini ne kadar kullanmanız gerektiğini yeniden değerlendirmek, ışıkları yalnızca gerektiğinde kullanmak ve evinizi yalıtmak gibi önlemler almak, karbon ayak izinizi küçültmek için uzun bir yol kat edebilir.

enerji_tasarrufu_nasil_yapilir

1- Evinizde Bir Aydınlık Oda Yaratın

 

Güneş battığında, evinizdeki tek bir merkezi odanın ışıklarını açın ve ailenizi evin etrafına dağılıp her odayı aydınlatmak yerine akşam saatlerini orada geçirmeye teşvik edin. Sadece bir odayı aydınlatmak zaman içinde çok fazla enerji ve para tasarrufu sağlayacaktır.

2- Elektrik Işıklarını Mumlarla Değiştirin

 

Enerjiyi korumak, tüm ışıkları açıp tüm gece boyunca yanmasını sağlamak gibi, doğal kabul ettiğimiz günlük kolaylıklara yeni bir yaklaşım getirmek anlamına gelir. Elektrik ışıklarını kullanmayı tamamen bırakmanız gerekmez, ancak bunun yerine haftada birkaç gece mum kullanmak, enerji tasarrufu yapmanın ve enerjiye yaklaşımınızı yeniden değerlendirmek için ilham vermenin harika bir yoludur.[1]Işıkları söndürmek için bu pratik nedenlere ek olarak, mumları söndürmek, etrafta başka kimlerin olduğuna bağlı olarak, anında romantizm veya ürkütücü bir eğlence ortamı sağlar.

- Elektrik lambaları yerine mum kullanmak için haftada sadece bir gece seçerek başlayın. Birkaç saat boyunca yeterli miktarda ışık verecek sağlam, yavaş yanan mumları stoklayın.

- "Mum gecesi"nde, hikaye anlatmak veya mum ışığında kitap okumak gibi elektrik gerektirmeyen aktiviteler yapmaya çalışın.

- Mum ve kibritlerinizi kullanmadığınız zamanlarda güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.

elektrik_isiklarini_mumla_degistirin

3- Doğal Işığı Kucaklayın

 

Gün boyunca güneşi birincil ışık kaynağınız olarak düşünün ve güneş ışınlarından yararlanmak için evinizi veya iş yerinizi yeniden düzenleyin. Perdeleri veya jaluzileri açın ve tepe düğmesini otomatik olarak çevirmek yerine ışığın içeri girmesine izin verin.

- Bir ofiste çalışıyorsanız, masanızı doğal ışıkla aydınlatılacak şekilde düzenlemeye çalışın, böylece masa lambası veya tavan aydınlatması kullanmak zorunda kalmazsınız.

- Evinizde, ailenizin ana gündüz aktivite alanını en iyi güneş ışığını alan en aydınlık odaya kurun. İyi bir aydınlatma gerektiren çizim, okuma, bilgisayar kullanma ve diğer aktiviteler bu odada elektrik ışığına ihtiyaç duymadan gerçekleştirilebilir.

dogal_isigi_kucaklayin

 

 

4- Akkor Ampullerinizi Değiştirin

 

Bu eski moda ampuller, enerjilerinin çoğunu ışık üretmek yerine ısı olarak yakarlar. Bunları, her ikisi de enerji açısından çok daha verimli olan kompakt floresan ampuller veya LED ampullerle değiştirin.

- Kompakt floresan ampuller, akkor ampullerin yaklaşık 1/4'ü kadar enerji kullanır. Yine de az miktarda cıva ile yapılırlar, bu yüzden yandıklarında düzgün bir şekilde attığınızdan emin olun. 

- LED ampuller diğer türlere göre daha pahalıdır, ancak daha uzun süre dayanırlar ve cıva içermezler.

akkor_ampulleri_degistirin

 

5- Dış Aydınlatma Kullanımınızı En Aza İndirin

 

Birçok insan, tüm gece boyunca açık kalan veranda ışıklarının veya yol ışıklarının ne kadar enerji kullanıldığını düşünmez. Işıkları yatma saatinizden sonra açık bırakmanın gerçekten gerekli olup olmadığına karar verin.

- Güvenlik amacıyla dış aydınlatma istiyorsanız, sürekli yanan bir ışık yerine hareket dedektörü kullanarak çalışan otomatik bir ışık satın almayı düşünün.

- Dekoratif tatil ışıklarını yatmadan önce sabaha kadar beklemek yerine kapatın.

- Gündüz şarj olan ve geceleri sıcak bir şekilde parlayan yol ve bahçe ışıklarını değiştirin.

dis_aydinlatma_kullanimini_en_aza_indirin_tamircim_net

 

6- Cihaz Kullanımınızı Azaltın

 

Hangi cihazları gerçekten kullanmanız gerektiğine karar verin. İlk dürtünüz, "Hepsine ihtiyacım var" demek olabilir. Bununla birlikte, cihaz kullanımınızı azaltarak ne kadar enerji tasarrufu yapabileceğinize ve kendine güvenmekten ne kadar tatmin olacağına şaşıracaksınız. Aşağıdaki enerji tüketen cihazlarla ilgili alışkanlıklarınızı değiştirmeyi düşünün:

- Kurutucu: Dışarıya erişiminiz varsa, bir çamaşır ipi asın ve çamaşırlarınızı dışarıda kurutmaya başlayın. Ayrıca iç mekanlarda kullanmak için bir kurutma rafı da alabilirsiniz - sadece yatak odanıza veya banyoya bir pencerenin yanına koyun. Kurutma makinesini kullanmaya devam etmeniz gerekiyorsa, gün aşırı küçük yükler atmak yerine, kullanımınızı haftada bire kadar azaltın.

- Bulaşık makinesi: Yaptığınız her yükün tamamen dolu olduğundan emin olun. Su tasarrufu yöntemini kullanarak elde bulaşık yıkamak için zamanınız varsa , bu daha da iyidir.

- Fırın: Elektrikli fırının ısıtılması çok fazla enerji gerektirir. Çeşitli amaçlarla birkaç günde bir ısıtmak yerine, tüm pişirmelerinizi haftanın bir günü, fırın sıcakken yapmayı planlayın.

- Vakum: Vakum kullanmak yerine mümkün olduğunca süpürün. Daha büyük döküntü parçalarını çıkarmak için vakumlama seansları arasında bir halı bile süpürülebilir.

elektrikli_cihaz_kullanimini_azaltin_tamircim_net

 

7- Her Şeyi Fişten Çekin

 

Elektronik cihazlar ve cihazlar, "kapalı" duruma getirildiğinde bile fişe takılıyken enerji tüketmeye devam eder. Özellikle en fazla enerji tüketen bilgisayarlar, televizyonlar ve ses sistemleri başta olmak üzere kullanılmayan her şeyin fişini çekmeyi alışkanlık haline getirin.

- Kahve makinesi, saç kurutma makinesi ve telefon şarj cihazı gibi küçük aletleri unutmayın.

- Plug-in oda spreylerini ve gece lambalarını bulundurmanın gerçekten gerekli olup olmadığını belirleyin.

 

8- Eski Cihazları Yeni Modellerle Değiştirin

 

Eski cihazlar her zaman enerji tasarrufu düşünülerek tasarlanmamıştır. Daha eski bir buzdolabınız, bulaşık makineniz, fırınınız veya kurutucunuz varsa, yapmanız gereken işler için kesinlikle gerekli olandan daha fazla enerji kullanıyor (ve daha fazla para ödüyor) olabilirsiniz. Daha enerji verimli daha yeni modeller bulmak için araştırma yapın.

 

9- Isıtma ve Soğutmayı Verimli Bir Şekilde Kullanın

 

Klimayı kapatın. Enerji tasarrufu yapmak bazen küçük fedakarlıklar yapmayı gerektirir ve yaz sıcağına daha aşina olmak bunlardan biri. Klimayı sürekli açık bırakmak, çok fazla enerji kullanmanın ve elektrik faturalarınızı yüksek tutmanın harika bir yoludur.

- Evde olmadığınızda klimayı kapatın. Siz işteyken evinizin serin kalması için hiçbir sebep yok.

- Klimayı en çok zaman geçirdiğiniz bir veya iki odada kullanın. Soğuk havayı içeride tutmak için klimalı odalarda kapıları kapatın.

- Başka yollarla serinleyin. Günün sıcağında serin bir duş alın, havuza gidin ya da bir ağacın gölgesinde vakit geçirin. Klima kullanımınızı günde sadece birkaç saatle sınırlamaya çalışın.

 

10- Kışın Evinizi Birkaç Derece Daha Serin Tutun

 

Bir evi ısıtmak başka bir büyük enerji tahliyesidir. Kışın termostatı birkaç derece düşürerek kullandığınız enerji miktarını azaltmanız mümkün. Birden fazla kat giysi giyerek sıcak tutun ve üzerinize battaniyeler atın.

 

11- Evinizi İzole Edin

 

Mevsime bağlı olarak soğuk veya sıcak havayı içeride tutmak, enerji tasarrufu sağlamanın önemli bir yoludur. Bir pencere açık bırakılırsa, klimanız veya fırınınız, her şeyi sabit bir sıcaklıkta tutmak için aşırı hıza geçmelidir.

- Evinize bakmak ve bodrum, temel, çatı katı ve diğer alanlarda daha iyi yalıtımın gerekli olup olmadığını belirlemek için bir müteahhit kiralayın.

- Kapı ve pencerelerinizin etrafındaki çatlakları kapatmak için kalafat ve contalar kullanın. Kışın cereyan eden havayı evin dışında tutmak için pencerelerinizin üzerine plastik örtü kullanın.

 

12- Daha Az Sıcak Su Kullanın

 

Daha kısa, daha soğuk duşlar almak, şofbeninizin günlük olarak ısıtması gereken su miktarını azaltır. Giysilerinizi soğuk ayarda yıkamak, çok fazla sıcak su kullanmaktan kaçınmanın başka bir yoludur.

bostaki_fisleri_cekin_tamircim_net
eski_cihazlari_yenisi_ile_degistirin_tamircim_net
isitma_ve_sogutmayi_verimli_kullanin_tamircim_net
kisin_evinizi_bir_kac_derece_daha_serin_tutun_tamircim_net
evinizi_isi_yalitimi_ile_izole_edin_tamircim_net
daha_az_sicak_su_kullanin_tamircim_net