Ev Dekorasyonu için Metal Sac Boya Nasıl Yapılır?

Sac metal, ince, düz parçalar halindeki metaldir. Alüminyum , çelik, nikel, bakır, kalay, pirinç ve titanyum dahil olmak üzere çeşitli metallerden yapılabilir . Sac metal, ters sıçramalar, dolaplar, çerçeveler, mesaj panoları ve duvar sanatı gibi çeşitli ev dekorasyon amaçları için boyanabilir. Çok yönlülüğü nedeniyle, sac metal, rustikden çağdaşa her tarzdaki evin dekorunu tamamlayan parçalar oluşturmak için boyanabilir. Ev dekorasyonu için sac boyamak için bu ipuçlarını kullanın.

ev_dekorasyonu_metal_sac_boya_nasil_yapilir

1- Sac Levhayı Hazırlayın

 

Sac metalin yüzeyini analiz edin. Sac levha dokunulamayacak kadar pürüzsüzse, boyamadan önce tekstüre etmeniz gerekecektir.

Sac üzerinde pürüzlü bir yüzey oluşturun. Yüksek taneli zımpara kağıdı veya çelik yünü kullanarak sacın yüzeyini ovalayın. Bu, boyanın metale yapışmasını sağlayacaktır. Yüzeyde hafif, eşit bir doku oluşturun ve metalde derin oluklar yapmaktan kaçının. İnatçı pas lekelerini gidermek için dairesel tel fırça eki olan bir matkap kullanın.

2- Sac Metali Temizleyin

 

Temiz bir yüzey, boyanın saca daha iyi yapışmasını sağlayacak ve daha çekici bir yüzey oluşturacaktır.

- Sac metale beyaz sirke püskürtün ve temiz bir bezle silin. Sirke asiditesi sacı daha da aşındıracaktır.

- Metale basınçlı hava püskürtün. Bu, sacın yüzeyindeki toz ve kiri temizleyecektir.

sac_metal_temizleme_tamircim_net

3- Boyanmasını İstemediğiniz Alanları Koruyun

 

Sacın boyanmayacak yerleri varsa bunları boyacı bandı veya maskeleme bandı ile kapatın.

sac_metal_koruma_tamircim_net

 

 

4- Sac Metali Hazırlayın

 

Sac metali yağ bazlı astar veya paslanmaya dayanıklı lateks astar ile astarlayın. Bazen astar olarak da adlandırılan astar, boyanın yüzeylere daha iyi yapışmasını sağlayan bir hazırlık maddesidir. Astar ayrıca metale bir pas önleyici kaplama tabakası ekler ve boyanın soyulmasını önler.

- Astar üzerine fırçalayın veya püskürtün. Paslanmaya karşı dayanıklı astarlar hem sprey boya hem de fırça ile uygulanabilen seçeneklerde mevcuttur. İkinci katı uygulamadan önce ilk katın tamamen kurumasını sağlayarak 2 ince kat astar uygulayın.

sac_metal_hazirlama_tamircim_net

 

5- Sac Metali Boyayın

 

Metal için özel olarak oluşturulmuş bir boya seçin. Akrilik lateks yarı parlak, parlak emaye veya yağ bazlı yarı parlak boya seçin. Metal üzerinde kullanılmak üzere tasarlanmış boyalar paslanmaya karşı dayanıklı olacak ve geleneksel duvar boyalarından daha dayanıklı olacaktır.

sac_metal_boyama_tamircim_net

 

6- Bir Fırça ve Rulo ile Boyayı Uygulayın

 

Sac metal boyası hem sprey boya hem de fırçalama seçeneklerinde mevcuttur. Her iki boya türü de ev dekorasyon amaçları için iyi çalışır.

- Sac projenize uygun bir fırça veya rulo boyutu seçin. Sac levha büyükse geniş bir fırça veya rulo seçin; sac küçükse, daha küçük bir fırça veya rulo seçin. En iyi boya kontrolü için fırçayı, kılların yakınında tutacağın tabanında tutun.

- İkinci katı uygulamadan önce ilk katın tamamen kurumasını sağlayarak 2 kat boya uygulayın.

sac_metal_rulo_firca_ile_boyama_tamircim_net

 

7- Bir Fırça ile Boyamaya Alternatif Olarak Sac Metali Püskürterek Boyayın

 

Sac metali boyamadan önce sprey boya kutusunu 1 veya 2 dakika kuvvetlice sallayın.

- Sac metale boya uygulamadan önce memeyi test edin. Nozulun düzgün çalıştığından ve boyayı eşit şekilde püskürttüğünden emin olmak için bir gazete veya karton parçası üzerine az miktarda boya püskürtün.

- Sac metale sprey boya uygulayın. Sprey boya kutusunu yüzeyden 12 ila 24 inç (30,4 ila 60,9 cm) uzakta tutun. Yüzey kaplanana kadar hızlı, pürüzsüz ve eşit bir şekilde püskürtün. En iyi sonucu elde etmek için kutuyu sac yüzeye paralel tutun ve yüzey üzerinde ileri geri hareketlerle püskürtün.

sac_metal_sprey_ile_boyama_tamircim_net