Evde Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Evin çevresinde enerji tasarrufu yapmak cüzdanınız için iyidir, siz ve aileniz için iyidir ve çevre için iyidir. Ancak evin etrafındaki enerji tasarrufu, sadece daha az elektrik kullanmaktan daha karmaşıktır, çünkü evde su veya fosil yakıt gerektiren her şey aynı zamanda enerji yoğundur. Gezegenimize ve çevresine özen göstermenin de bir anlamı var - ancak herkes üzerine düşeni yaparsa ve enerji tasarrufu yaparsa, o zaman bu sorun önemli ölçüde azalacaktır. Ev çevresinde enerji kullanımını azaltmak, elektrik ve su kullanımını azaltmayı, enerjiyi ne zaman ve nasıl kullanacağınız konusunda akıllı olmayı, enerji kaybını önlemeyi ve enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak aletleri ve armatürleri seçmeyi içerir.

evde_enerji_tasarrufu_nasil_yapilir

1- Akkor Ampulleri Değiştirin

 

Halojen ampuller içeren akkor ampuller, ışıktan çok daha fazla ısı üretir ve bu da onları çok verimsiz kılar. Akkor ampulleri kompakt floresan veya LED ampullerle değiştirmek, aydınlatmada kullandığınız enerji miktarını yüzde 75'e kadar azaltacaktır.

 

Aydınlatma, genellikle enerji kullanımınızın yaklaşık yüzde 10'unu oluşturur. Tek bir CFL ampul, akkor ampule kıyasla çok daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilir. Çok daha pahalıya mal olurlar ama çok daha uzun süre dayanırlar.

2- Su Isıtıcınızın Sıcaklığını Düşürün

 

Su sıcaklığını 120°F'ye (49°C) düşürerek su ısıtıcınızın kullandığı enerji miktarını azaltın. Evinizde kullandığınız gazı üretmek için çok fazla enerji gerektiğinden, gazlı veya elektrikli cihazınız olsun, su ısıtıcısını kapatarak enerji tasarrufu yapacaksınız.

 

Şofben sıcaklığınızı 120°F' (49°C) altına ayarlamayın. Bu, tehlikeli patojenlerin su tankınızda yaşamasına izin verebilir.

Depoyu bir yalıtım örtüsü ile örtün.

su_isitici_sicakligini_dusurun_tamircim_net

3- Sızıntıları ve Taslakları Kapatın

 

Evinizi konforlu bir sıcaklıkta tutmak çok fazla enerji gerektirir. Evin etrafındaki dışarıdaki havanın içeri girmesine ve iklim kontrollü havanın dışarı çıkmasına izin veren sızıntılar ve cereyanlar, evinizi ısıtmak veya soğutmak için gereken enerji miktarını daha da artırır. 

- Kapılara, pencerelere ve tavan arasına veya tarama alanı erişim deliklerine hava sıyırma uygulayın.

- Kullanılmayan posta yuvalarını kapatın.

- Çatıdaki, duvarlardaki, elektrik prizlerinin etrafındaki ve boruların ve tellerin etrafındaki açıklıkları ve çatlakları genişleyen kalafat veya köpükle kapatın.

- Bir köpük ürünü kullanmak gibi büyük delikleri tıkayın.

- Rüzgarlı pencerelere şeffaf plastik örtü takın.

- Termal perde satın alın. Bunlar zemine dokunur ve duvarlara dokunmak, soğuk havayı arkalarında tutmak için sarılır. Normal perdeler, konveksiyon hava akımı ile soğuk havanın dışarı çıkmasını sağlar.

sizintilari_kapatin_tamircim_net

 

 

4- Evin Etrafındaki Yalıtımı Arttırın

 

Yalıtım eklemek, evinizi aynı sıcaklıkta tutarken ısıtma ve iklimlendirme için daha az ödeme yapmanızı sağlamalıdır. Döşeme veya alçıpan ile kaplanmayan cam elyaf keçe yalıtımı varsa, çatı katınızdaki, çatı katı duvarlarınızdaki ve çatınızdaki yalıtımın kalınlığını kontrol edin.

evdeki_yalitimi_arttirin_tamircim_net


5- Enerji Verimi Yüksek Cihazlar Alın


Cihazları değiştirme zamanı geldiğinde, Energy Star derecelendirmesine veya başka bir enerji verimliliği onay mührüne bakın. Energy Star cihazları, geleneksel muadillerine göre yüzde 50'ye kadar daha az enerji ve su kullanır. 

- Birçok enerji tasarrufu özelliğine sahip çamaşır ve kurutma makineleri satın alın.

- Önden yüklemeli çamaşır makineleri enerji açısından en verimli olanlardır.

- Üstte veya altta dondurucu bulunan buzdolapları, yan yana buzdolabı-donduruculardan daha fazla enerji verimlidir.

- Seramik indüksiyonlu ocaklara sahip sobalar, geleneksel ocaklardan daha fazla enerji tasarrufu sağlar.

- Tanksız isteğe bağlı su ısıtıcıları, tank tarzı su ısıtıcılarından çok daha fazla enerji verimlidir.

- Taşınabilir nem alıcılar çok fazla elektrik kullanır. Kendinizinkini sık sık çalıştırmanız gerekiyorsa, evinizi nemli yapan sorunları çözmeyi deneyin. Örneğin bodrum duvarlarınız çıplak blok ise su yalıtım boyası ile boyayın. Oluklarınızın ve iniş borularınızın doğru çalıştığını kontrol edin ve gerekirse onarın.

enerji_verimi_yuksek_cihazlar_alin_tamircim_net

 

6- Fırtına Pencereleriniz Yoksa Enerji Tasarruflu Pencereler Kurun

 

Tek camlı pencereler ve cereyanlı pencereler ile çok fazla enerji israf edilir. Eski pencereler genellikle çok rüzgarlıdır ve bu, fırınınızın ve klimanızın evinizi ısıtmak veya soğutmak için daha fazla çalışması gerektiği anlamına gelir ve bu da daha fazla enerji kullanmak anlamına gelir. Pencerelerinizi güncelleme zamanı geldiğinde, enerji kullanımınızı azaltmaya yardımcı olacak, enerji açısından daha verimli çift veya üç bölmeli pencerelere bakın. 

 

Fırtına pencereleriniz varsa, çerçevelerinin etrafına kalafat yapın. Fırtına pencereleri hava geçirmez değilse, rüzgar havayı fırtına pencerelerinden ve birincil pencerelerden dışarı çeker.

 

Birçok yerde, enerji tasarruflu pencerelere geçiş yapan ev sahipleri için vergi kredileri mevcuttur, bu nedenle yaşadığınız yerdeki hükümet programlarına bakın.

enerji_tasarrufu_saglayan_pencereler_takin_tamircim_net


7- Kullanmadığınız Aletleri ve Armatürleri Kapatın


Işıklar, televizyonlar, bilgisayarlar ve diğer cihazlar ve elektronik cihazlar çok fazla enerji kullanır. Bir odadan çıkarken ışıkları kapatarak, izlemeyi veya dinlemeyi bitirdiğinizde televizyon ve radyoyu kapatarak ve odadan çıkarken bilgisayarınızı uyku veya hazırda bekleme moduna alarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.


Bir gece veya daha uzun bir süreliğine evden çıktığınızda, tüm aletlerin ve elektronik cihazların fişini çekin, çünkü bunların çoğu, açık olmadıklarında bile enerji harcarlar. İşinizi kolaylaştırmak için TV, müzik seti ve DVD oynatıcı gibi sıklıkla birlikte kullanılan cihazlar için anahtarlı uzatma kabloları kullanın.


Bazı ev aletleri ve elektronik cihazlar, kullanılmadıkları zamanlarda dahi enerji tüketmeye devam etmektedir. Bu genellikle Hayali Yük olarak adlandırılır. Genellikle elektronikler hala takılıyken veya kapatılmadığında ortaya çıkar. Elektronik cihazlarınızı fişten çekerek ya da cihazların takılı olduğu çoklu prizi kapatarak enerji ve para israfına son vermenizi sağlayabilirsiniz.

 

8- Çamaşırları ve Bulaşıkları Yalnızca Tam Doluyken Yıkayın

 

Çamaşır makineleri ve bulaşık makineleri sadece çok fazla su kullanmazlar, aynı zamanda çok fazla güç harcarlar, bu nedenle onları sorumlu bir şekilde kullanmak evde enerji tasarrufu yapmanıza yardımcı olabilir.

 

Çamaşır makinesinde daha da fazla su tasarrufu yapmak için, makinenin su seviyesini ayarlaması için daima uygun yük boyutunu seçin.

 

Bulaşık makinesiyle, kurutma döngüsünü kapatarak ve bunun yerine bulaşıkların damlamasına ve havayla kurumasına izin vererek de enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

 

9- Yalnızca Şarj Edilebilir Piller Kullanın

 

Sezgisel gibi görünse de, pili şarj etmek, yenisini satın almaya kıyasla enerji tasarrufu yapmanın harika bir yoludur. Yeni bir pil üretmek, halihazırda yapılmış pili yeniden şarj etmekten çok daha fazla enerji gerektirir, bu nedenle mevcut pilleriniz bittiğinde, bunları yeniden şarj edilebilir pillerle değiştirin.

Şarj edilebilir piller de uzun vadede daha ucuzdur çünkü sürekli satın almak zorunda kalmazsınız. Şarj edilebilir piller, her kullanımdan sonra çöp sahasına gitmediklerinden çevre için de daha iyidir.

 

10- Fırın Filtrenizi Düzenli Olarak Temizleyin

 

Fırınınızın üzerindeki filtre kirlendiğinde ve tıkandığında fırının verimini düşürür yani daha fazla enerji harcar. Bunu önlemek için evi ısıttığınız aylarda filtrenizi aylık olarak kontrol edin. Filtreyi gerektiği gibi veya her üç ayda bir vakumlayın veya yıkayın.

Bazı fırın filtreleri yıkanabilir değildir ve her üç ayda bir değiştirilmeleri gerekir.

 

11- Programlanabilir Bir Termostat Takın

 

Bu tip termostatlar biraz daha pahalı olma eğilimindedir, ancak tasarruf edeceğiniz enerji sayesinde yatırım birkaç ay içinde kendini amorti edecektir. Programlanabilir bir termostatın size nasıl para kazandıracağı aşağıda açıklanmıştır:

- Termostatı, gündüz evde kimsenin olmadığı ve gece herkesin uyuduğu saatlerde fırın veya klima daha az çalışacak şekilde ayarlayın.

- Tatildeyken ısıyı veya klimayı kapatmak için termostatı kullanın, ancak eve gelmeden hemen önce tekrar açılacak şekilde ayarlayın. Bilgisayar veya akıllı telefon kullanarak uzaktan çalıştırabileceğiniz bazı termostatlar da vardır.

 

12- Evinizi Yazın Daha Sıcak, Kışın Daha Serin Tutun

 

Yaz aylarında, eğer idare edebiliyorsanız termostatınızı 77F (25 C) olarak ayarlayın. Kışın, termostatı 68F (20 C) olarak ayarlayın. Bu, klimanın ve fırının sürekli çalışmasını önleyecek ve evinizde çok fazla enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Kışın evde ısınmak için kazak, kalın çorap, terlik ve battaniye kullanın.

kullanmadiginiz_cihazlarin_fisini_cekin_tamircim_net
camasir_ve_bulasiklari_tam_doluyken_yikayin_tamircim_net
yanliizca_sarj_edilen_pil_kullanin_tamircim_net
firin_filtrenizi_temizleyin_tamircim_net
proglamlanabilir_termostat_takin_tamircim_net
evin_isisini_bir_kac_derece_dusuk_tutun_tamircim_net