Evinizdeki Enerjiyi Nasıl Daha Verimli Hale Getirebilirsiniz?

Enerjiyi daha verimli kullanmak sadece çevreyi korumak isteyenler için değildir. Enerji tasarruflu olmak cüzdanınıza gerçekten yardımcı olabilir. İster güneş panelleri kurmak kadar büyük bir şey, ister ışıkları kapatmak kadar küçük bir şey olsun, kullandığınız enerji miktarını azalttığınızda paradan tasarruf edersiniz. Evinizi daha enerji verimli hale getirmek için atabileceğiniz birçok adım var. Bazı enerji verimli değişiklikler bir kerelik yatırımlardır. Diğerleri her gün yapabileceğiniz şeyler! Yine de, enerji verimli olmak için her adımı izlemeniz gerekmediğini anlayın. Bu değişikliklerden yalnızca ikisini veya üçünü uygulasanız bile enerji, para ve çevreden tasarruf etmiş olursunuz.

evinizdeki_enerjiyi_nasil_daha_verimli_hale_getirilir_tamircim_net

1- Tavan Arasını Kapatın ve Evinizi Yalıtın

 

 Tavan arasının hava sızdırmazlığı, evinizde yaptığınız ilk şey olmalı, dışarıdaki havayı dışarıda ve içerideki havayı içeride tuttuğunuzdan emin olun. Tavan arasınızı ve gezinme alanlarınızı dikkatlice inceleyin ve sızdırmazlığı sağlamak için bir kalafat tabancası veya bir kutu köpük kullanın. bulduğunuz herhangi bir çatlak veya boşlukları kapatın.

2- Pencerelerinizi Yenileyin

 

Pencereleriniz bir evde önemli bir ısı kaybı kaynağıdır. Evinizdeki sıcaklığı sabit tutmaya yardımcı olacak yüksek kaliteli pencereler seçin. Ayrıca, pencerelerin düzgün takıldığından emin olun; pencere çerçevesinin çevresinde boşluklar veya çatlaklar varsa, evinizi ısıtmak ve soğutmak daha pahalıya mal olacaktır.

- Alüminyum çerçeveleri değiştirin. Alüminyum pencere çerçeveleri ısı transferini çok kolay bir şekilde sağlar. Vinil çerçeveler ısı transferine çok daha dayanıklıdır.

- Birden çok bölme alın. Çift veya üç bölmeli argon gazıyla doldurulmuş pencereler, ısıyı içeride ve soğuğu dışarıda tutmak için mükemmeldir (cam arasındaki argon, inanılmaz derecede etkili bir yalıtkan görevi görür).

- Pencerelerinizi renklendirin. Evinizin önündeki renkli camların çok çekici göründüğünü düşünmeseniz de arka camlara her zaman yapabilirsiniz. Renkli camlara sahip olarak ne kadar istenmeyen ısı ve soğuğu dışarıda tutabileceğiniz şaşırtıcı.

- Panjurları açın. Neden ışıkları kapatıp biraz güneş açmıyorsunuz? Evinizi güneş ışığı ile aydınlatmak %100 bedava!

- Energy Star dereceli yedek pencereler, enerji açısından en verimli ve uygun maliyetli seçenektir.

pencerelerinizi_yenileyin_tamircim_net

3- Eski Cihazlarınızı Değiştirin

 

Eski cihazlar, yeni modellere göre daha az enerji verimlidir. Evinizdeki bu eski çöpleri Energy Star sertifikalı cihazlarla değiştirin. Bu, enerji tasarrufu sağlamak ve elektrik faturalarınızı düşürmek için uzun bir yol kat edecektir. Mutfak aletlerinizi, çamaşır makinenizi, kurutucunuzu, su ısıtıcısını veya fırını değiştirme zamanı geldiğinde, çeşitli modelleri ve özellikleri araştırın, böylece hangilerinin enerji açısından en verimli olduğunu bileceksiniz. Alışveriş yaparken, enerji ve para tasarrufu sağlayan bir cihaz aldığınızdan emin olmak için "Energy Star Sertifikalı" olarak etiketlenmiş modelleri arayın.

- Yüksek verimli bir isteğe bağlı su ısıtıcısı, yalnızca sıcak su istediğinizde yanar. Hızla ısınır ve ardından yakıt yakmayı bırakır. (Ek bir avantaj, bakım için inanılmaz derecede kolay olmalarıdır.)

- Düşük akışlı armatürler ve cihazlar edinin. Düşük akışlı tuvaletler, duş başlıkları ve çamaşır makineleri çok fazla su tasarrufu sağlayabilir.

- Tasarrufu ikiye katlayın. Örneğin, düşük akışlı armatürlerin (duş başlıkları gibi) kullanılması, yeni, enerji tasarruflu bir su ısıtıcısının kullanımında "geri adım atabilir" ve evinizdeki enerji kullanımını daha da azaltmaya yardımcı olabilir.

eski_cihazlarinizi_yenileyin_tamircim_net

 

 

4- Cihazlarınızı Verimli Kullanın

 

Doğru çalıştırma yöntemlerine aşina olmak için her cihazın kullanım kılavuzunu inceleyin. Ardından, cihazlarınızı nasıl kullandığınıza dikkat edin. Kullanımlarını en aza indirerek enerji harcamalarını en aza indirin. Her seferinde tam bir sürü giysi ve bulaşık yapın. Buzdolabınız evinizde her zaman açık olan tek cihaz olduğundan, sıcaklığı "enerji verimli" ayara (sıcaklık kontrolünüzde belirtilmişse) veya 37 dereceye (dondurucunuz için 3 derece) getirerek verimliliğini en üst düzeye çıkarın. Ayrıca tatile gittiğinizde cihazlarınızı sadece kapatmayın, fişten çekin. Kapalı olmalarına rağmen, hala boşa harcanan enerji var.

cihazlari_verimli_kullanin_tamircim_net

 

5- Su Isıtıcınızı Sıcak Tutun

 

"Sıcak" aralık (120 ila 140 derece) iyidir. Aslında, daha yeni su ısıtıcıları, bunu geçerseniz sıcaklığı 140'a düşürür. Sadece o kadar sıcak olmasına gerek yok.

- Kullanımlar arasında hızla soğumalarını önlemek için sıcak su hatlarını yalıtın.

- Musluğu açtığınızda devreye giren ve armatüre sıcak su ulaştığında kapanan isteğe bağlı sıcak su sirkülasyon döngülerini kurun.

su_isiticizini_sicak_tutun_tamircim_net

 

6- Fırını Sabitleyin

 

Fırınınızın verimliliğini artırmak için yapabileceğiniz birçok şey var.

- Yüksek verimli bir fırın alın. Yüksek verimli bir fırın daha az gaz yakar, daha sıcak yakar ve daha az karbon emisyonu üretir.

- Hava filtrelerini değiştirin. Kirli fırın filtrelerini değiştirmek, hava sirkülasyonunu kolaylaştırır ve böylece fırınınızın daha az çalışmasını sağlar.

- Conta kanalları. Fırınınızı/AC kanalınızı kapatın. Havayı hedefe ulaşana kadar kanallarda tutmak, fırınınızın fazla çalışmasını engelleyecektir.

- Programlanabilir bir termostat ekleyin. Başka bir fırın düzeltmesi! Programlanabilir bir termostat, siz dışarıdayken fırınınızın açılmayacağı anlamına gelir. Ancak siz eve dönmeden fırın tekrar açılacak ve eviniz ısınacaktır.

- Misafir yatak odaları gibi evinizde daha az sıklıkla kullandığınız odalardaki havalandırma deliklerini kapatın, böylece yalnızca dolu olan odaları ısıtır veya soğutursunuz.

firin_sicakligini_sabitleyin_tamircim_net

 

7- Akkor Ampülden Floresana Geçin

 

Kompakt floresan ampuller başlangıçta daha pahalı olsa da, sonuçta önemli tasarruflar elde edilir. Bunun nedeni, floresan ampullerin akkor ampullerden 8-12 kat daha uzun ömürlü olmasıdır. Evinizin her yerinde floresan ve akkor flamanlı aydınlatmanın bir karışımını kullanmak bile genel enerji kullanımını etkileyebilir.

 

8- Güneş Panelleri Ekleyin

 

Evinize güneş panelleri eklemek, kendi elektriğinizin bir kısmını üretmenize yardımcı olarak enerji maliyetlerini düşürmenize yardımcı olabilir.

 

9- Bir Ağaç Dikin

 

Evinizin dışında, evinizin yaz aylarında en yoğun güneş alan tarafına (genellikle batıya maruz kalan tarafa) yaprak döken gölge ağaçları dikin. Ağaç ve yaprakları günün en sıcak saatlerinde gölge sağlayacak ve doğal olarak evinizi serin tutmaya yardımcı olacaktır. Kışın, ağaç çıplak olduğunda, günün en uygun zamanında sıcak güneş ışığının evinize girmesine izin verecektir.

 

10- Bir Yağmur Suyu Toplama Sistemi Satın Alın

 

Yağmur suyu toplama sistemleri, aksi takdirde akacak olan yağmur suyunu yakalamanıza olanak tanır. Bu sıkışan su daha sonra çimleriniz veya bitkileriniz için sulama suyu olarak kullanılabilir.

akkor_ampulleri_degistirin_tamircim_net
gunes_paneli_kurun_tamircim_net
agac_dikin_tamircim_net
yagmur_suyu_toplama_sistemi_kurun_tamircim_net