Ofiste Enerji Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Bir işletmeyi yönetmek, çalışan maaşlarından ofis binasının bakımına kadar pahalı olabilir. Bir işletme sahibi olarak, sizin ve çalışanlarınızın kullandığı enerji miktarını azaltarak ofiste tasarruf edebilirsiniz. Ofiste enerji tasarrufu yapmak, şirketinizin enerji faturasını düşürmenize ve sera gazı emisyonlarına katkınızı azaltmanıza yardımcı olabilir. Ofis ekipmanınızı güncelleyerek ve ofis ortamını ayarlayarak ofiste enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

ofisye_enerji_tasarrufu_nasıl_yapışır_tamircim_net

1- Ofis Ekipmanını Güncelleme

 

 

Ofis ekipmanınızı enerji tasarruflu modellere yükseltin. Bilgisayarların, yazıcıların, fotokopi makinelerinin ve diğer ofis ekipmanı türlerinin bazı eski modelleri, enerji tasarruflu modellere göre yüzde 50 ila 90 arasında daha fazla enerji tüketebilir. Genellikle "Energy Star" logosunu taşıyan, enerji tasarrufu özelliklerine sahip ofis ekipmanlarını arayın. Bu, ekipmanın enerji kullanımını azaltmak için yapıldığını onaylar.

 

Energy Star sertifikası bilgisayarlar, yazıcılar, fotokopi makineleri, buzdolapları, televizyonlar, pencereler, termostatlar ve tavan vantilatörlerinin yanı sıra diğer cihaz ve ekipmanlarda bulunabilir.

2- Ofisteki Herkese Günün Sonunda Elektronik Cihazlarını Kapatmalarını Hatırlatın

 

Herkesin, kullanılmadıkları zaman elektronik cihazları da kapatması önemlidir. Sanılanın aksine, günün sonunda bilgisayarınızı kapatmak, ömrünü kısaltmaz ve çok fazla enerji tasarrufu sağlayabilir.

 

Ayrıca ofisteki her elektronik grubu için bir anahtarlı uzatma kablosu kullanılmasına yardımcı olabilir. Ardından, kullanılmadıkları zaman tüm cihazların gücünü bir kerede kapatmak için şeridin açma/kapama düğmesini kullanabilirsiniz.

 

Ofisteki herkese cep telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız gibi tamamen şarj olduklarında "vampir elektronik cihazlarının" fişini çekmelerini hatırlatın. Cep telefonunuz tamamen şarj olduğunda, şarj cihazını elektrik prizinden çıkarın, fişe takılı kalırsa yine de enerji çekecektir.

 

Ayrıca, ofisteki herkesi, bilgisayarlarında güç kapatma seçeneği ve hazırda bekletme modu seçeneklerinin bulunduğundan emin olmaya teşvik edebilirsiniz. Ekran koruyucular enerji tasarrufu sağlamaz. Aslında, enerji israfı olarak kabul edilirler. Bilgisayarınızın, ekran koruyucu seçeneği açıldığında, bilgisayarınız çalışırken normalde yaptığı gibi, bilgisayar ekranınızı aydınlatmak için iki kat daha fazla enerji sağlaması gerekir.

Günün_Sonunda_Elektronik_Cihazlarını_Kapatmalarını_Hatırlatın_tamircim_net

3- Masaüstü Bilgisayardan Dizüstü Bilgisayara Geçmeyi Önerin

 

Ofisiniz bir bilgisayar yükseltmeyi düşünüyorsa, masaüstü bilgisayarlar yerine dizüstü bilgisayarlara geçmenizi önerin. Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlardan çok daha az enerji kullanır.

Masaüstü_Bilgisayardan_Dizüstü_Bilgisayara_Geçmeyi_Önerin_tamircim_net

 

 

4- Ofiste Yeşil Güce Geçin

 

Ayrıca ofisinizdeki tüm elektrik için ofisinizin yeşil güce geçmesini önerebilirsiniz. Green Power, ofisinizin karbon ayak izini azaltabilecek bazı enerji sağlayıcıları tarafından sunulan bir programdır.

 

GreenPower sağlayıcıları, sera gazı emisyonlarını azaltmak amacıyla ofislerde temiz, yenilenebilir elektrik sunmaya yönelik hükümet tarafından akredite edilmiş bir programın parçasıdır. Yöneticiniz ofisinizin enerji şirketiyle iletişime geçebilir ve ofisinizin günlük enerji tüketimini azaltmak için GreenPower'ı ofis için teklif edip etmediklerini sorabilir.

ofiste_güneş_enerjisine_geçin_tamircim_net

 

5- Ofis Ortamını Ayarlama

 

Gün sonunda ofisinizdeki tüm ışıkların kapalı olduğundan emin olun. Elektrikten tasarruf etmek için, banyolardaki, mutfak alanlarındaki ve toplantı odalarındaki ışıklar da dahil olmak üzere ofisinizdeki tüm ışıkların kapalı olduğundan emin olmak için bir ofis politikası oluşturun. Ayrıca çalışanlarınıza, bir seferde birkaç dakikadan daha uzun süre dışarıda kalacaklarsa, odadaki ışıkları kapatmalarını söylemelisiniz.

 

Gün boyunca, tepe veya floresan ışıklar yerine doğal ışık kullanarak doğal gün ışığını en üst düzeye çıkarın. Günde bir saat bir floresan ışığı kapatmak, yılda 30 kg karbondioksit emisyonu tasarrufu sağlayabilir.

 

Ofiste aşırı aydınlatmanın olduğu veya az kullanılan odalarda ışıkların açık olduğu alanları düşünün. Bu ışıkları kaldırın veya gün ışığı yeterliyse ışıkların kullanılmamasını önerin. Ayrıca, daha fazla enerji tasarrufu için ampulleri kompakt floresan (CFL) veya LED ampuller gibi enerji tasarruflu ampullerle değiştirin.

ısıkları_ayarlayın_tamircim_net

 

6- Kapılara ve Pencerelerin Çevresine Hava Şeritleri Takın

 

Bu, özellikle ülkenin aşırı sıcaklıklara maruz kalan bölgelerinde bulunan ofisler için önemli olabilecek, klima veya ısıtıcı çalışırken havanın ofisinizden kaçmasını önleyecektir.

 

Ayrıca, ofisin ön kapılarını kapalı tutarak ve dışarı çıkarken kapının sıkıca kapandığından emin olarak, ısı veya havanın dışarıya kaçmamasını sağlayarak ofiste cereyan oluşmasını önleyebilirsiniz.

 

Ayrıca ofisinizin ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemini de rutin olarak temizlemeli ve onarmalı ya da en az ayda bir tamirci tutmalısınız. Temiz ve çalışan bir HVAC sistemi, enerji faturalarınızı düşürmenize yardımcı olacak ve ofisinizin HVAC sisteminin ofisinizi soğutmasını veya ısıtmasını kolaylaştıracaktır.

 

Tüm havalandırma deliklerinde kağıt, dosya ve diğer ofis malzemelerinin bulunmadığından emin olun. Tıkalı havalandırma delikleri, HVAC sisteminizin ofiste soğuk veya sıcak havayı dolaştırmak için daha fazla çalışması ve daha fazla enerji kullanması gerektiği anlamına gelir.

Kapılara_ve_Pencerelerin_Çevresine_Hava_Şeritleri_Takın_tamircim_net

 

7- Ofisteki Sıcaklığı Mevsime Göre Değiştirin

 

Ofiste termostatı kışın ve yazın farklı sıcaklıklarda ayarlayarak ısı enerjinizi koruyun. Kışın, termostatı gündüzleri 68 dereceye veya altına, gece ise ofiste kimsenin olmadığı zamanlarda 55 dereceye ayarlayın. Yaz aylarında termostatı 78 derece veya daha fazlasına ayarlamak da ofiste enerji kullanımını azaltmaya yardımcı olacaktır.

 

Kış aylarında, güneşli bir günde ofiste gölgelik ve panjurları açık tutun. Bu, odayı doğal olarak ısıtacaktır. Pencerelerden kaybedilen ısı miktarını azaltmak için geceleri panjurları kapatın. Yaz aylarında, odanın aşırı ısınmasını önlemek için güneşlikleri ve panjurları kapalı tutun.

 

Ayrıca mesai saatleri dışında ve hafta sonları, sıcak havalarda termostatın sıcaklığı artırılarak, soğuk havalarda ise sıcaklık düşürülerek enerji tasarrufu sağlanabilir.

ofisteki_sıcaklığı_mevsime_göre_değiştiritamircim_net