Roket Nasıl Yapılır?

Roketler hem yetişkinlerin hem de çocukların hayal gücünü yakalar. Ne yazık ki, "roket bilimi" nden sanki gezegendeki en karmaşık konu gibi bahsediyoruz.  Bazı son derece gelişmiş roketler son derece hassas bir şekilde tasarlanırken, yine de evde çok basit roketler yapabilirsiniz. Kibrit fırlatmaktan su roketlerini fırlatmaya kadar ev yapımı bir roket yapmanın birkaç yolu vardır.

roket_nasıl_yapılır_tamircim_net

1- Malzemeleri Toplayın

 

  • Plastik Şİşe
  • Karton Kağıt
  • 3 Adet Kurşun Kalem
  • Şişe Mantarı
  • Bisiklet Pompası
  • Su

2- Şişeden Roket Yapın

 

Roketin tepesine (şişenin altına) bir kağıt koni bantlayarak su şişesinin sürüklenmesini azaltın. Yüzgeç görevi görmesi için şişenin her iki tarafında bant kağıdı veya karton üçgenler. Üçgenler şişenin yarısına kadar gelmelidir.

şişiden_roket_yapma_tamircim_net

3- Roket Standı

 

Bir stand oluşturmak için şişenin kenarlarına kalem bantlayın. Kalemlerin aşağı baktığından emin olun. Bu sehpa, roketinizi yukarı (veya dilerseniz bir açıda) doğrultmanıza izin verecektir. Bir stand olmadan, roketiniz havalanmak yerine muhtemelen yere yakın bir yerde sallanacaktır.

roket-_standı_tamircim_net

 

 

4- Şişeye Su Koyun

 

Şişenin yarısını suyla doldurmalısınız. Su, fırlatma sırasında roketi hareket ettirmek için gereken kütleyi sağlayacaktır. Renkli bir patlama için gıda boyası ekleyebilirsiniz.

Koyun_tamircim_net

 

5- Şişe Ağzını Mantarla Sıkıca Kapatın

 

Şişenin orijinal kapağını atın ve şişenin ağzına uyan bir mantarla değiştirin. Mantar, şişenin içinde basınç oluşmasına izin verecektir. Mantar ayrıca içeriğin hızla dışarı fırlamasına ve şişeyi itmesine izin verecek şekilde dışarı çıkacaktır.

Şişenin_ağzını_mantarla_iyice_kapatın_tamircim_net

 

6- Şişeye Hava Pompalayın

 

İğneli bir bisiklet pompası kullanın. İğneyi mantarın içinden şişeye sokun ve pompalayın. Şişeye yeterli miktarda hava pompalandığında, basınç mantarı dışarı çıkaracak ve roketi havaya fırlatacaktır.

şişeye_hava_pompalayın_tamircim_net

Evde Roket Nasıl Yapılır

Ev yapımı roket

Roket yapımı ödev