Tel ve Çivi ile Mıknatıs Yapımı

Bir mini elektromıknatıs yapmak, eğlence için tamamlayabileceğiniz veya bir eğitim deneyi olarak kullanabileceğiniz basit bir projedir. 

Bir mini elektromıknatıs oluşturmak yalnızca birkaç dakikanızı alır, ancak bunu yapmak için bazı özel malzemelere ihtiyacınız olacaktır. İlk mini elektromıknatısınızı tamamladıktan sonra, yaratıcılığınızda mıknatısı daha güçlü hale getirebilecek değişiklikler de yapabilirsiniz.

tel_civi_ile_miknatis_yapimi_tamircim_net

1- Malzemeleri Toplayın

 

  • Büyük bir demir çivi
  • İnce kaplamalı bakır tel
  • Kalem pil
  • Ataç 
  • Makas
  • Elektrik Bandı

2- Çiviyi Bakır Telle Sarın

 

Çivinizi alın ve bakır teli etrafına sarmaya başlayın, ancak yaklaşık yirmi santim bir kuyruk bıraktığınızdan emin olun. Kabloyu pile bağlamak için buna ihtiyacınız olacak. Teli, sonuna ulaşana kadar çivinin etrafına sıkıca sarın veya vidalayın. Ardından, yirmi santim bir kuyruk daha bırakın. Teli, çivi ucundan yaklaşık yirmi santim geçecek şekilde kesin. İşiniz bittiğinde, vidanızın veya çivinizin uçlarından sarkan iki adet yirmi santim bakır teliniz olmalıdır.

teli_sarin_tamircim_net

3- Telin Uçlarını Halka Yapın

 

Vidanızın uçlarından sarkan tel parçalarını alın. Ardından, bu tel parçalarının uçlarını, sanki her iki uçta küçük bir ilmek oluşturuyormuşsunuz gibi biraz kıvırın. Telin uçlarını döndürmek, pil ile tel arasında daha iyi bir bağlantı oluşturmaya yardımcı olacaktır.

halka_yapin_tamircim_net

 

 

4- Kablo Halkalarını Pile Takın

 

Ardından, oluşturduğunuz halkaları alın ve pilinizin her kutbuna bir halka bağlayın. Birini artı kutbuna ve diğerini eksi kutbuna takın. Küçük bir parça elektrik bandıyla her bir tel halkasını pilinizin zıt kutuplarına sabitleyin.

kablo_halkalarini_pile_takin_tamircim_net

 

5- Mıknatısı Çalıştır

 

Kabloları bağladıktan ve bantla sabitledikten sonra mini elektromıknatısınız tamamlanır. Artık ataç, raptiye, çivi, vida ve diğer küçük metal nesneler gibi şeyleri almak için çivinin veya vidanın telle sarılmış kısmını kullanabilirsiniz. 

Mini elektromıknatısınız çalışmıyorsa, kabloların pilin her iki ucuyla yakın temas halinde olup olmadığını kontrol edin. Gevşek veya bağlı değillerse, elektromıknatıs çalışmayacaktır. Mıknatısı kullanarak işiniz bittiğinde bakır telleri pilden ayırın. Teller çok uzun süre bağlanırsa mıknatıs ısınır.

miknatisi_calistir_tamircim_net