• Otomobil
otomobil_kuralları_tamircim_net

Otomobil Kullanma Kuralları

 Emniyet kemerini tak. Dünyanın çoğu yerinde emniyet kemeri takmadan araç kullanmak yasa dışıdır. Emniyet kemerleri, bir kazaya karışmanız durumunda ciddi yaralanma veya ölüm olasılığını büyük ölçüde azaltır.

 Arabanızı daima ayağınız fren üzerindeyken çalıştırın. Açtığınızda, ayağınız fren üzerinde değilse araba kendi kendine ilerleyecektir. Ayağınız fren üzerindeyken başlangıç pozisyonundayken sürüşe başlamaya hazırsınız!

 Motoru çalıştırın ve gerekirse park frenini bırakın. Anahtarlarınızı genellikle direksiyon simidinin sağ tarafında bulunan kontağa koyun ve saat yönünde çevirin. Bazı yeni araçlarda, anahtarların gerçekten aracın içinde olması koşuluyla, motorun çalışması için tek yapmanız gereken "Güç" veya "Ateşleme" düğmesine basmaktır. 

 Direksiyon simidindeki iki elinizi "saat 9 ve 3" konumunda tutun. Direksiyon simidinin bir saat olduğunu hayal edin. Sol elinizi saatin üzerinde 9 rakamının olacağı yere ve sağ elinizi 3 rakamının olacağı yere yerleştirin. Özellikle yeni başlayanlar için, direksiyonu tek elle tutmaya çalışmayın, çünkü aracın kontrolünü kaybetme olasılığınız daha yüksektir ve bu da bir kazaya neden olabilir.

7/24 Çağrı Merkezi


 Araba sürerken bir noktada, bazen hızlı bir şekilde bir şeritten diğerine geçmeniz gerekir. Bunu yapmak kolaydır, ancak diğer

sürücülere şerit değiştirmeyi planladığınızı bildirmeyi belirtmeyi unutmamalısınız. 

Diğer arabaların arkasında sağlıklı bir mesafe bırakın.

Daha yavaş hızlar için sağ şeritlerde kalın .

Daha yüksek hızlar için sol şeritlerde kalın.

Hız sınırlarına uyun.

Hız sınırlarının bir nedeni vardır. Sürüşü daha az eğlenceli hale getirmek için orada değiller; yolu herkes için daha güvenli bir yer haline getirmek için oradalar.

Anormal sürüş koşullarında son derece dikkatli olun.

Emniyet kemerini takmayı unutmayın.

Flaşörlerinizi kullanın.

Defansif sürüş teknikleri kullanın.

Diğer araç kullanıcılarının kurallara uyacağını, dikkat edeceğini veya dikkatli olacağını düşünmeyin.

Yolda olup bitenlerin her zaman farkında olmak için tüm duyularınızı kullanın.

Kornanızı diğer sürücüleri uyarmak için kullanın, onları azarlamak için değil.


444 0 517 no’lu Tamircim.net Çağrı Merkezi’ni arayarak veya online servis kaydı oluşturarak yetkili servis randevusu alabilirsiniz.