Arabanın Kliması Nasıl Şarj Edilir?


Arabanızın kliması soğuk hava üflemiyorsa, genellikle bir sızıntı nedeniyle soğutucu akışkanın bir kısmını kaybetmişsinizdir. Arabanız r134a soğutucu akışkan kullandığı sürece, sistemi bir şarj kiti ve bir soğutucu ile kendiniz şarj edebilirsiniz. Öncelikle sızıntı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ardından, soğutucu basıncını kontrol edin ve sisteminizi test edin. Son olarak, soğutucunuzu ekleyebilir ve şarjı bitirebilirsiniz. Hibrit veya elektrikli bir arabanız varsa, klimayı kendiniz şarj etmeye çalışmayın, çünkü bu ölümcül bir elektrik yüküne neden olabilir.

 

 

1. Sızıntıları Onarma

Sızıntıları bulmak için klima bileşenlerine sabunlu su püskürtün . Bulaşık deterjanı ve musluk suyu kullanabilirsiniz. Bir sızıntıyı kaçırmamak için tüm bileşenlere sıktığınızdan emin olun. Sızıntı varsa, sızıntının etrafında baloncuklar oluştuğunu göreceksiniz. 

 

 

2. Baloncukları İzleyin

Sızıntıyı gösteren baloncukları izleyin. Sızıntı, köpük oluşturmak için sabunlu su ile etkileşime girecektir. Yalnızca birkaç baloncuk görürseniz veya bunların ortaya çıkması biraz zaman alırsa, sızıntınız muhtemelen küçüktür. Çok fazla köpük görürseniz, muhtemelen büyük bir sızıntınız vardır. 

 

Büyük sızıntılar profesyonel bir onarım gerektirecektir.

 

 

3. Küçük Sızıntıları Onarmak

Küçük sızıntıları onarmak için dolgu macunu içeren bir şarj kiti kullanın. Macun, soğutucu akışkan o kadar çabuk dışarı sızmayacağından, sisteminizin şarjını daha uzun süre tutmasına yardımcı olacaktır.

 

Sızdırmazlığının bir yumuşatıcı olduğunu söyleyen ve borularınızı tıkamayacak bir ürün bulun. Yapışkan bir dokuya sahip bir dolgu macunu, tıkanmaya neden olabilir.

 

 

4. Büyük Sızıntılar İçin Tamirciye Gidin

Büyük sızıntıları profesyonel bir tamirciye gidin. Tüm sisteme zarar verebileceğiniz için bunları kendiniz düzeltmeye çalışmamalısınız. Sadece bu da değil, tehlikeli kimyasalları arabadan yere de sızdırabilirsiniz.

 

Büyük bir sızıntı olan bir sistemi yeniden şarj etmek zaman ve para kaybıdır. 

Düzeltmek için bir profesyonel destek almak en iyisidir.

 

 

5. Basıncı Kontrol Edin

Göz korumanızı ve eldivenlerinizi takın. Soğutucu çok tehlikelidir ve yaralanmalara neden olabilir. Cildinize temas ederse donmaya neden olabilir. Gözünüze kaçarsa, sizi kör edebilir.

 

Önerilen ek koruyucu giysiler de dahil olmak üzere etiketteki tüm talimatlara uyun.

 

 

6. Düşük Basınçlı Hat Portunu Bulun

Daha kalın boruya sahip olacak düşük basınçlı hat portunu bulun. Klimanızda iki port bulunmaktadır. Soğutucuyu yüksek basınç hattı portuna değil, düşük basınç hattı portuna ekleyeceksiniz. Alçak basınç hattı, yüksek basınç hattından daha büyük boruya sahiptir ve bu da 2'yi ayırt etmeyi kolaylaştırır. 

 

Bazen yüksek için "H" ve düşük için "L" ile etiketlenirler. Bazı araçlarda, alçak basınç hattı girişi, yüksek bağlantı noktasından daha alçak olacaktır, ancak bu her zaman böyle değildir.

 

Kitlerin çoğu, yalnızca düşük basınç bağlantı noktasına uyan ve doğru bağlantı noktasının seçilmesini kolaylaştıran bir bağlantıya sahiptir.

 

 

7. Bağlantı Noktası

Bağlantı noktası kapağını çevirerek çıkarın. Kapak, valfi kapatan küçük plastik kapaktır. Kapattıktan sonra, kaybetmemek için güvenli bir yere koyduğunuzdan emin olun. 

 

 

8. Manometre Hortumunu Porta Asın

Açık bağlantı noktasının üzerindeki gösterge konnektörünü tıklamanız yeterlidir. Bağlı olduğundan emin olmak için hafifçe sallayabilirsiniz. Gevşekse veya çıkarsa tekrar takmayı deneyin.

 

Bir basınç göstergesi ile birlikte gelen bir şarj kiti seçmek en iyisidir. Bu, klimanızı aşırı şarj etmeden kolayca daha fazla soğutucu eklemenizi sağlar.

 

 

9. Basınç Göstergesini Kontrol Edin

Gösterge, psi cinsinden bir okuma sağlayacaktır. Güvenli bir aralıkta olup olmadığını belirtmek için renkli bölgelere sahip olmalıdır. Yeşil iyi anlamına gelir, ancak seviyeniz yeşil bölgeden düşükse arabanızı soğutmak için gerekenden daha düşük olabilir. 

 

Dış ortam sıcaklığını test ettiğinizde ideal basıncınız belirlenecektir. Bunu, sisteminizi daha sonra yeniden doldurma işleminde test ettiğinizde yapacaksınız.

 

 

10. Basınç Göstergesi 0'ın Üzerindeyse Şarja Devam Edin

0 değeri, klimanızda hiç soğutucu kalmadığı anlamına gelir ve bu da profesyonel bir tamirci tarafından onarım gerektirecektir. Aksi takdirde, şarj kitinizi kullanarak sistemi kendiniz şarj edebilirsiniz.