Enjeksiyon Mazot Pompası ve Enjektör Ayarı

tamircim.net blog enjeksiyon mazot pompasi ve enjektor ayari

enjektör ayarı yap

Enjeksiyon pompasını açmadan önce bir pirometre takmanız şiddetle tavsiye edilir Pompayı ayarlamanın en iyi yolu, performansın en üst düzeye çıkarıldığı, dumanın en aza indirildiği ve EGT'lerin yönetilebilir kaldığı noktayı bulmaktır. Pompayı açmak, yakıt ekonomisi pahasına dikkate değer performans kazanımları sağlayacaktır.

enjektör tamiri

1. Adım

Enjeksiyon veya enjektör pompası motorun ön tarafında bulunur ve arkadan çıkan 8 enjektör hattı ile kolayca tanınabilir. Erişim kapağına ulaşmayı kolaylaştıran gaz kelebeği kablosunu çıkararak başlayın.

2. Adım 

Enjeksiyon pompasının erişim kapağı yolcu tarafında bulunur. Pompanın yan tarafına iki küçük cıvata ile tutturulmuş yarı üçgen bir plakadır. Kapak çıkarıldıktan sonra pompadan dışarı akacak yakıtı toplamak için kapağın altına bir bez koyun. Erişim kapağının üst cıvatasını dikkatlice çıkarın ve alt kısmı gevşetin. Kapağın tamamen çıkarılmasına gerek yoktur, sadece yoldan çekilmesine izin verin.

3. Adım

Yakıt boşaldığında, erişim kapağını görmek ve yakıt ayar vidasını bulmak için küçük bir aynaya ihtiyacınız olacak. Ayar vidası, erişim kapağının içinde, pompanın uzak köşesinde (kabine doğru) bulunur. Bir köşede küçük bir delik göreceksiniz. Motorun, alyan başlı ayar vidası bu delikten görünene kadar çarpılması (ters çevrilmesi) gerekecektir. Aynayı, pompanın içini ve ayar vidası erişim deliğinden görebileceğiniz şekilde yerleştirin ve alyan başlığını görene kadar motoru (kısa aralıklarla) çarpın. Bu birkaç deneme alabilir

4. Adım

Yardımcı olabilecek bir arkadaşınız varsa, iki kişiyle çok daha kolaydır. Bir kişi motora çarpıyor, diğeri ise ayar vidasının görünmesini arıyor. Allen kafası küçük ve pompanın içinde nispeten derin olduğu için bir el feneri önemli ölçüde yardımcı olacaktır.

 

enjeksiyon ve enjektör pompası
basınç üretici pompa

5. Adım

Ayar vidası erişim kapağından göründüğünde, onu ayarlamak için 5/32 "Allen anahtar kullanın - daha fazla yakıt için saat yönünde, daha az yakıt için saat yönünün tersine. Ayar vidası sıkıdır, bu nedenle daha fazla kaldıraç için Allen anahtarında 5/32 "anahtar kullanılabilir. Ayarlamalar yapıldıktan sonra erişim kapağını ve contayı yeniden takın. Enjeksiyon pompası boşaltıldığı için motoru ilk başta çalıştırmak zor olacaktır üç ya da dört denemeniz gerekebilir. Her seferinde bir "düz" ayar yapın (bir Allen kafasının 6 kenarı vardır, yani bir "düz" bir dönüşün 60 derecesidir), ardından kamyonu sürün, egzoz gazı sıcaklıklarının yönetilebilir bir aralıkta olduğunu doğrulayın ve gerekirse daha fazla ayarlama.